دردهای مقاربتی یا دیسپارونی

 

دیسپارونی (Dyspareunia) یا مقاربت دردناک چیست؟

 

 

دیسپارونی یک اصطلاح پزشکی برای درد در طول رابطه جنسی (یا مقاربت دردناک) است و به معنای احساس درد در هنگام دخول یا قبل یا بعد از آن، می باشد. بسیاری از زنان در مقاطعی از زندگی خود با این مشکل مواجه می شوند.

 

دیسپارونی برای بسیاری از بانوان در برخی از مراحل زندگی شان مسئله نسبتا شایعه ای هست، این درد با اسپاسم عضلات ناحیه ی مجرای تناسلی و مشکل در مقاربت ارتباط دارد. این درد ممکن است در بدو ورود آلت مردانه به واژن یا در مراحل مختلف در طول دخول ایجاد شود.

این بیماری علل مختلفی دارد که می تواند روحی روانی یا مربوط به مسائل فیزیولوژیکی باشد. نسبت به اینکه در چه زمانی پس از شروع نزدیکی و در کجا فرد احساس درد می کند دلایل و درمان های متفاوتی هم دارد.

 

 

 

علل فیزیکی دیسپارونی (Dyspareunia)

 

علل آمیزش دردناک بر حسب محل احساس درد، درد سطحی یا عمیق متفاوت است.

 

علل درد سطحی (هنگام دخول): در هنگام دخول به علل متفاوتی ممکن است رخ دهد، از جمله:

 

نرم شدگی ناکافی :

 این عاضه اغلب به علت نوازش ناکافی پیش از آمیزش است. همچنین به طور شایعی پس از یائسگی، پس از زایمان یا هنگام شیردهی از پستان به علت افت هورمون استروژن هم ممکن است نرم شدگی واژن به میزان کافی ایجاد نشود. برخی از داروها که میل یا برانگیختگی جنسی را مهار می کنند، می توانند نرم شدگی واژن را نیز کم کنند و به آمیزش جنسی دردناک منتهی شوند. از جمله برخی داروهای ضدافسردگی، داروهای ضدفشارخون، داروهای آنتی هیستامین (ضدحساسیت) و برخی از قرص های پیشگیری از بارداری.

 

آسیب، تحریک، ضربه :

آسیب ها و جراحت های ناشی از حوادث، جراحی لگن، اپیزیوتومی یا ناهنجاری های مادرزادی.

 

التهاب، عفونت یا اختلال پوستی :

عفونت در ناحیه تناسلی یا مجاری ادراری می تواند آمیزش را دردناک کند. اگزما یا سایر مشکلات پوستی ناحیه تناسلی نیز می تواند این عارضه ایجاد کند.

 

واکنش به فراورده های پیشگیری از بارداری:

واکنش آلرژی به فوم ها، ژل ها یا لاتکس ممکن است در زنان رخ دهد. همچنین اگر وسایل پیشگیری از بارداری دیافراگم یا کلاهک گردن رحم درست اندازه نشده باشد، می تواند درد ایجاد کند.

 

واژینیسموس :

انقباض و گرفتگی غیرارادی عضلات دیواره واژن (که به آن واژینیسموس می گویند) ممکن است تلاش برای دخول را بسیار دردناک کند.

 

احساس درد هنگام دخول همچنین ممکن است ناشی از عارضه ای به نام «وستیبولیت» باشد. این عارضه که علت ان دقیقا معلوم نیست به صورت احساس سوزش یا مورمور شدن در مدخل واژن بروز می کند.

علل درد عمیق

درد عمیق معمولا هنگام دخول عمیق رخ می دهد و ممکن است در برخی از وضعیت های بدنی هنگام آمیزش شدیدتر شود. علت های درد عمیق شامل این موارد می شود:

 

برخی از بیماری ها :

فهرست طویلی از بیماری ها شامل آندومتریوز، بیماری التهابی لگن، افتادگی رحم، رحم به عقب برگشته، فیبروم های رحم، التهاب مثانه، نشانگان روده تحریک پذیر، هموروئید یا بواسیر و کیست ها تخمدانی ممکن است درد عمیق هنگام آمیزش ایجاد کنند.

 

عفونت ها :

هر عفونتی در گردن رحم، رحم یا لوله های رحم ممکن است باعث درد عمیق هنگام آمیزش شود.

 

درمان های جراحی و دارویی :

جوشگاه های به جا مانده از جراحی هایی که در ناحیه لگن انجام شده اند، از جمله رحم برداری گاهی ممکن است باعث مقاربت دردناک شوند. به علاوه درمان های سرطان شامل پرتوتابی و شیمی درمانی باعث تغییراتی در بافت ها می شوند که آمیزش جنسی را دردناک می کنند.

علل روانی دیسپارونی (Dyspareunia)

 

برخی فاکتورهای روانی که می تواند نقش مهمی در این میان داشته باشد، عبارت است از:

 

مشکلات روانی: اضطراب، افسردگی، نگرانی درباره ظاهر فیزیکی، ترس از صمیمیت و مشکلاتی در برقراری ارتباط می تواند میزان تحریک جنسی را کاهش دهد و سبب درد و ناراحتی شود.

 

استرس: ماهیچه های سطح لگن در پاسخ به استرس سفت می شوند و این نکته می تواند منجر به نزدیکی دردناک شود.

 

داشتن سابقه تجاوز جنسی : البته بسیاری از زنانی که مشکل مقاربت جنسی دردناک دارند، در گذشته سابقه تجاوز جنسی نداشته اند، اما در صورتی که شخصی در گذشته با این مشکل مواجه شده باشد، این عامل بر احساس درد در هنگام نزدیکی تاثیر خواهد داشت.گاهی اوقات گفتن این که علت درد در هنگام رابطه جنسی براثر مشکلات فیزیکی است یا مشکلات احساسی، کار بسیار مشکلی است. ممکن است دردی که شخص در ابتدا حس میکند باعث ترس و اضطراب او شود و این عامل باعث درد بیشتر شود.

 

تربیت خانوادگی:  مثلا فردی در خانواده ای بزرگ شده که عقاید منفی و مشمئز کننده نسبت به رابطه جنسی در آن وجود دارد، در خانواده هایی که با یک عقاید سرسخت و یک دید منفی و یک احساس بد به این موضوع نگاه می کنند، شخص وقتی واد زندگی می شود، یک پیش زمینه ذهنی منفی برایش باقی مانده و یک احساس بیزاری از رابطه جنسی در او شکل گرفته است، یا اینکه اگر فرد سابقه ی روابط آزار جنسی و تجاوز جنسی داشته باشد و این برایش ضربه ی روحی شدیدی بوده است که باعث می شود یک دید بد به این قضیه داشته باشد، و این روی زندگی زناشویی اش صد در صد تاثیر بدی دارد.و همه ی این ها را باید به یک روان پزشک یا روانکاو یا روانشناس ارجاع داد.

علائم دیسپارونی (Dyspareunia)

 

درد تنها در هنگام دخول در هنگام نزدیکی

احساس درد با قرار دادن هر جسمی در واژن، حتی چیزی مانند تامپون

احساس درد بعد از رابطه جنسی که اخیرا داشتید، اما دردناک نبوده است.

احساس سوزش در واژن

احساس درد تپنده در واژن که برای ساعتها بعد از مقاربت ادامه دارد

 

 

 

عوارض دیسپارونی (Dyspareunia)

 

در بیماری دیسپارونی یا مقاربت های دردناک اگر فردی در دوران کودکی و نوجوانی با مشکلی رو به رو باشد ممکن است این بیماری در اوایل ازدواج او به وجود بیاید، یا کسانی که واژینیسموس(Vaginismus )دارند یعنی انقباضات غیر اردای عضلات وژان که باعث می شود فرد ترس شدیدی از ارتباط جنسی داشته باشد ، این افراد اصلا دست خودشان نیست. واقعا نمی توانند رابطه برقرار کنند و درد زیادی را متحمل می شوند.

ولی با بالا رفتن سن فرد ممکن است دچار عفونت شود یا مشکلات آندومتریوز پیدا کند و یا دچار کیست شود و یا اینکه مشکل روحی با همسرش پیدا کند و با عدم اعتماد به همسر مشکلات زناشویی داشته باشد و دیگر میل و رغبت اش نسبت به او کمتر شود، این هم یکی از دلایل مقاربت های دردناک است، و از طرف دیگر با بالا رفتن سن به خاطر کاهش هورمون های جنسی واژن حالت های کشسانی خودش را از دست می دهد، اپیتلیوم یا جداره آن نازک می شود، کمبود ترشحات را داریم و در اثر کمبود تحریک جنسی، خشکی واژن و احساس درد و سوزش را در رابطه جنسی برای بیمار شاهد هستیم.

خیلی از طلاق ها به علت مشکلات جنسی که بین زوجین پیش می آید اتفاق می افتد، و ممکن است اصلا هم مطرح نشود، یعنی به خاطر آن شرمی که بین، زن و شوهر هست، نمی توانند مسائل شان را خوب مطرح کنند.

ممکن است یک خانم فکر کند که اگر این مشکل را با همسرش مطرح کند، همسرش قضاوت بدی راجع او خواهد داشت، و امکان دارد این مشکلش را هیچ وقت به همسرش نگوید و حتی به پزشک هم مراجعه نکند و ادامه دادن رابطه جنسی کمتر و کمتر شود و در نتیجه باعث مشکلات دیگر در زندگی زناشویی اش می شود.

تشخیص دیسپارونی (Dyspareunia)

 

سابقه پزشکی :

پزشک برای حل این مشکل سابقه پزشکی کاملی را از شما خواهد خواست از جمله هنگام شروع درد، مکان درد، شدت درد، ارتباط درد با وضعیت های متفاوت قرار گیری بدن هنگام آمیزش، سوابق جنسی شما، سوابق جراحی و زایمان ها. از اینکه به پرسش های دکترتان صادقانه جواب دهید، خجالت به خود راه ندهید. این سوالات ممکن است علت درد شما را مشخص کند.

 

معاینه لگنی :

پزشک در حین معاینه لگنی نشانه های تحریک پوستی، عفونت و مشکلات آناتومیک (بدنی) را بررس خواهد کرد. پزشکتان ممکن است در معاینه دستگاه تناسلی و عضلات لگن از شما بخواهد که محل درد را مشخص کنید و همچنین ممکن است با اسپکولوم واژنتان رامعاینه کند. برخی از زنان دچار آمیزش دردناک، حین معاینه لگنی احساس ناراحتی می کنند، حتی اگر پزشک این کار را به آرام ترین شیوه انجام دهید. اگر درد بیش از حدی احساس می کنید، از دکتر بخواهید معاینه را متوقف کند. در صورتی که پزشکتان به علل خاصی مشکوک باشد، ممکن است سونوگرافی یا لاپاراسکوپی برای دیدن اندام های لگنی را تجویز کند.

 

 پزشک سوالاتی را در مورد موقعیت دقیق و طول درد خواهد پرسید:

 

آیا قبلا نزدیکی بدون دردی داشته اید یا این که همیشه به دیسپارونی دچار بوده اید؟

 

آیا به اندازه کافی لوبریکیشن طبیعی داشته اید و آیا علائم تان با استفاده کردن از لوبریکانت های تجاری تخفیف یافته است؟

 

ممکن است سوالاتی در مورد سابقه روابط جنسی فرد پرسیده شود (تا احتمال بروز بیماری های مقاربتی جنسی بررسی شود)

 

آیا تا به حال مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته اید و یا آسیبی به ناحیه جنیتال وارد شده است؟

 

اگر فرد در دوران میانسالی باشد سوالاتی در این مورد پرسیده خواهد شد که آیا پریود های تان بی نظم شده است، آیا دچار گرگرفتگی یا خشکی واژن شده اید، این علائم نشان دهنده آتروفی شدن واژن می باشد.

 

اگر فرد به تازگی مادر شده باشد، پزشک خواهد پرسید آیا به فرزند خود شیر می دهید؟ زیرا شیردهی می تواند سبب خشکی واژن و دیسپارونی شود.

 

در طول معاینات فیزیکی پزشک دیواره های واژن را به لحاظ علائم خشکی، التهاب، عفونت (مخصوصا قارچ و عفونت هرپس)، زگیل های تناسلی و زخم بررسی می کند. پزشک با استفاده از معاینه لگن به دنبال توده های غیر نرمال لگنی و علائمی مبنی بر اندومتریوز می گردد. ممکن است به فرد پیشنهاد شود برای مشخص کردن این که آیا فرد درمعرض سوء استفاده جنسی قرار گرفته و یا دچار سانحه و یا اضطراب است، با مشاور صحبت کند (زیرا این عوامل می تواند منجر به بروز چنین علائمی شود).

پیشگیری دیسپارونی (Dyspareunia)

 

برخی موارد دیسپارونی مانند سابقه سوء استفاده جنسی و یا تروما قابل اجتناب نیستند اما سایر عوامل قابل پیشگیری اند.

 

برای کاهش ریسک عفونت های قارچی از پوشیدن لباس های تنگ اجتناب کنید و از لباس های زیر نخی استفاده کنید و بهداشت را رعایت کنید. بعد از تعریق طولانی مدت لباس زیر خود را تعویض کنید. روزانه حمام کنید و بعد از شنا کردن فورا لباس خشک بپوشید.

 

برای اجتناب از عفونت مثانه، بعد از توالت کردن از جلو به عقب خود را خشک کنید و بعد از نزدیکی جنسی حتما ادرار کنید.

 

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی جنسی سعی کنید تنها رابطه جنسی خود را با یک نفر حفظ کرده و به طور بی خطر نزدیکی داشته باشید. به این منظور از کاندوم استفاده کنید، کاندوم فرد را علیه بیماری های مقاربتی محافظت می کند.

 

برای پیشگیری از خشکی واژن از لوبریکانت استفاده کنید و یا اگر خشکی واژن به دلیل آتروفی شدن آن می باشد، به دنبال درمان مناسب باشید.

 

اگر به اندومتریوز دچارید، از نفوذ عمیق آلت تناسلی اجتناب کنید و سعی کنید یک تا دو هفته بعد از قاعدگی (یعنی قبل تخمک گذاری) نزدیکی داشته باشید، در این بازه زمانی نزدیکی کمتر دردناک خواهد بود.

درمان دیسپارونی (Dyspareunia)

 

در گذشته آمیزش دردناک یا دیس پارونیا را عمدتا یک مشکل روانی می دانستند که نیاز به روان درمانی دارد، اما امروزه این دیدگاه را کنار گذاشته اند. پژوهشگران بسیاری از علل آمیزش دردناک را شناخته اند و توصیه آنها به یک درمان چندجانبه و وفراگیر است. درمانی که پزشک انجام می دهد شما بستگی به علت زمینه ساز درد شما دارد. به غیر از اینها شما و همسرتان ممکن است بتوانید با چند تغییر در روتین جنسی تان درد تان را به حداقل برسانید.

 

تغییر وضعیت هنگام آمیزش :

اگر در وضعیت بدنی خاصی هنگام آمیزش احساس درد می کنید، ممکن است با تغییر دادن آن و امتحان وضعیت های دیگر دردتان کاهش پیدا کند.

 

برقراری ارتباط با همسر:

در مورد احساسات بد و خوبتان با همسرتان صحبت کنید. اگر احساس می کنید باید آمیزش کندتر شود به همسرتان بگویید.

 

نوازش پیش از آمیزش :

نوازش طولانی تر پیش از آمیزش به تحریک نرم شدگی طبیعی واژن کمک می کند. به تاخیر انداختن دخول تا هنگامی که حداکثر برانگیختگی ایجاد شده است نیز ممکن است به کاهش درد کمک کند.

 

استفاده از نرم کننده ها :

نرم کننده ها موجود در بازار شامل نرم کننده های با پایه آب یا با پایه سیلیکون ممکن است آمیزش جنسی را برای شما راحت تر کند. در برخی از زنان نرم کننده های حاوی گلیسرین ممکن است زمینه ساز عفونت قارچی شود، بنابراین هنگام خرید این نرم کننده ها به اجزای آنها در روی برچسبشان دقت کنید و از دکترتان در این مورد سوال کنید.

 

درمان های دارویی و غیردارویی :

 

رفع عامل زمینه ای :

اگر عفونت به عنوان یک عارضه پزشکی خاصی باعث درد شده است، درمان آن ممکن است درد را برطرف کند. اگر مصرف دارویی باعث مشکل در نرم شدگی واژن شده است، کنار گذاشتن آن ممکن است مشکل را حل کند.

 

درمان با استروژن :

در اغلب زنان پس از سن یائسگی، دیس پارونیا ناشی از مقدار ناکافی نرم شدگی واژن به علت افت میزان هورمون جنسی استروژن است. در این موارد استفاده از کرم ها یا شیاف های واژنی این هورمون با تجویز پزشک ممکن است مشکل را برطرف کند.

 

حساسیت زدایی :

در این شیوه درمانی، شما می آموزید با انجام تمریناتی برای شل کردن واژن دردتان را کاهش دهید. درمانگرتان ممکن است انجام ورزش های کف لگن (تمرینات کگل) یا سایر تمرینات را برای کاهش دردتان توصیه کند.

 

 

 

 

مشاوره یا سکس درمانی :

اگر برای مدتی طولانی در حین آمیزش جنسی احساس درد کرده باشی، ممکن است حتی پس از درمان و رفع علت درد، نسبت به تحریکات جنسی پاسخ عاطفی منفی نشان دهید. اگر به علت آمیزش دردناک، شما و شوهرتان از صمیمیت جنسی پرهیز کرده باشید، ممکن است نیاز به بهبود ارتباطتان و بازگرداندن صمیمیت جنسی داشته باشد. صحبت کردن با یک مشاور یا متخصص سکس درمانی می تواند به حل این مشکلات کمک کند.

 

بالاخره اینکه برخی تغییرات در عادات بهداشتی تان می توان درد و ناراحتی شما هنگام آمیزش جنسی را به حداقل برساند. از استفاده از شستشودهنده های معطر مانند شامپوهای بدن و ژل های دوش در ناحیه تناسلی پرهیز کنید. این فراورده ها ممکن است باعث تحریک ناحیه تناسلی و مختل کردن نرم شدگی طبیعی آن شوند، به خصوص اگر بیش از حد مصرف شوند، از دوش واژینال هم پرهیز کنید.

 

چه وقت باید به پزشک مراجعه کرد؟

 

اگر چه نزدیکی جنسی ممکن است برای اولین بار ناراحت کننده باشد اما هرگز نباید دردناک باشد. اگر فرد قبل از نزدیکی یا در حین و یا بعد از نزدیکی دچار درد گردید باید به پزشک مراجعه کند. قبل از این که از داشتن نزدیکی جنسی اجتناب کنید و یا دچار نگرانی از آینده شریک جنسی تان باشید، جستجو برای درمان به موقع اهمیت دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *