مادران برای کودکان خود لالایی بخوانید

 

 

 

 

حواس وسيله ارتباط آدمي با عالم خارج است . اصوات موسيقي از طريق گوش به مغز مي رسد و حواس و عواطف را تحريک مي کند و با ايجاد انرژي موجب انگيزه و فعاليت مي شوند . نغمه هاي موسيقي بر حسب ترکيب فواصل و ريتم داراي ارتعاشات خاصي هستند که با تحريکات ارتعاشات سلول هاي عصبي ، احساس و انگيزه اي را تقويت و يا منتقل مي سازد .

تحقيقات نشان داده که موسيقي هاي آرام (مانند موسيقي کلاسيک با تمپوي پايين ) ، آرام بخش هستند ، احساسي که از ۳۰ دقيقه گوش دادن به چنين موسيقي بوجود مي آيد معادل آرامشي است که از خوردن يک قرص واليوم حاصل مي شد . از آنجا که در اين نوع موسيقي ، شعري وجود ندارد ، ملودي ، تن ، آهنگ و ريتم است که تاثير گذار است و هر دو نيمکره مغز را درگير جريان خود مي کند .

بر طبق تحقيقات مشابه ، موسيقي ممکن است تاثير منفي نيز داشته باشد بر حسب اينکه موسيقي را خوب يا بد گوش بدهيم ، مي تواند تاثير مثبت و يا مانند زهر در بدن عمل کند . مطالعاتي که در زمينه تاثير موسيقي بر رشد گياهان انجام شده ، نشان داده که براي مثال ، موسيقي راک ، رشد گياه را متوقف مي کند و بر عکس ، موسيقي کلاسيک ، باعث تسريع رشد گياه مي شود . به عنوان مثال در کشور هلند براي پرورش گل در زمان هاي خاصي از شب براي افزايش رشد گياهانشان از موسيقي آرام استفاده مي کنند .

ريتم و ملودي دو رکن اساسي موسيقي مي باشند .

ريتم در موسيقي به صورت ضرب آهنگ هاي منظمي احساس مي شود .

با موسيقي مي توان ريتم هاي متنوعي را بوجود آورد و انرژي هاي مختلفي را در شنونده تحريک کرد .

کار اصلي ريتم ، تحريک و تهيج احساسات است که انرژي رواني را توليد مي کند و انرژي اين تحريک با کمک ملودي به جريان مي افتد .

ملودي در ايجاد نوع احساس و ريتم در شدت و سرعت و يا سستي و رخوت آن نقش موثري دارد . ريتم ملودي از هم جدا نيستند . ريتم ضربان قلب و نظم هر آهنگ و ملودي محتوا و خود آهنگ است که از ترکيب اصوات بوجود مي آيد .اما درخلال انواع تم های موسیقی, تم های آرامش بخش هستندکه این دسته

تم هاي مطبوعي هستند که نه تحريک کننده ، نه غم انگيز ، نه هيجاني و نه وجد آورند . متن ملايم و يکنواخت ارتعاشات آنها احساس آرامش را منتقل مي کند . تم هاي آرامبخش به خاطر ريتم ملايم در فواصل وسيع و ارتعاشات موافق آن با استعداد مغز باعث احساس ملايمت و آرامش مي شود .که دراین راستا میتوان به لالایی مادرانه اشارتی نمود.

موسیقی صدای مادر و لالایی خواندنش تاثیر شگرفی در رشد کودک دارد؛ صدای لالایی مادر‌، آرامش و امنیت را برای کودک فراهم کرده و می‌تواند نقش موثری در هضم غذا و تقویت سیستم ایمنی بدن نوزاد داشته باشد.

 

لالایی خواندن مادر نقش بسیار مهمی در تقویت امواج مغزی و تنظیم بارهای الکتریکی مغز کودک دارد؛ با هر بار لالایی خواندن مادر‌‌، تولید هورمون رشد در هیپوفیز  مغز افزایش پیدا کرده لذا در رشد قدی کودک تاثیر بسزایی دارد.

 

از نظر طب ایرانی‌، صدای لالایی مادر، دارای طبع گرم و تر بوده و خاصیت خونسازی برای نوزاد دارد حتی اگر تغذیه مادر خوب نباشد‌، صدای لالایی‌اش می‌تواند کم‌خونی نوزاد را جبران کند.

 

به والدینی که از خواب نامنظم و بی‌قراری‌های نوزادشان رنج می‌برند، لالایی خواندن را پیشنهاد می‌کنم؛ بهتر است لالایی خواندن مادر از زمان قبل از تولد نوزاد یعنی زمانی که جنین در رحم مادر است، آغاز و تا زمان رشد کامل کودک ادامه یابد.

 

لالایی خواندن مادر حتی می‌تواند روی شخصیت کودک‌، اعتماد به‌نفسش و نیز رشد عقلی کودک تاثیر گذاشته و هوش و درایتش را افزایش دهد؛ چنین کودکانی آرامش روحی ـ روانی بیشتری نسبت به دیگر نوزادان خواهند داشت.بر همین اساس به مادران توصیه میشود برای کودکان خود لالایی بخوانند..

 

 

 

 موسیقی در قرآن:

در قرآن مجید، از خریدن سخنان لهو و بیهوده در آیه (۶) سوره لقمان، سخن به میان آمده است؟ و خداوند اهل آن را به بلاغت بشارتی داده است.

در این آیه می خوانیم:

آیه¬ی (۶) سوره¬ی لقمان. و بعضی از مردم سخنان بیهوده را می¬خرند تا مردم را از روی نادانی، از راه خدا گمراه سازند و آیات الهی را به استهزا گیرند؛ برای آنان عذابی خوارکننده است.

آیه¬ی (۷) سوره¬ی لقمان. و هنگامی که آیات ما بر او خوانده می¬شود، مستکبرانه روی برمی¬گرداند، گویی آن را نشنیده است؛ گویی اصلاً گوش¬هایش سنگین است؛ او را به عذابی دردناک بشارت ده!

 

* نکته¬ی خواندنی و بسیار مهم آیه¬ی (۶)سوره¬ی لقمان. غنا یکی از دام¬های بزرگ شیطان:

«لهوالحدیث» مفهوم وسیع و گسترده¬ای دارد که هرگونه سخنان یا آهنگ¬های سرگرم¬کننده و غفلت¬زا که انسان را به بیهودگی یا گمراهی می¬کشاند، دربر می¬گیرد؛ خواه از قبیل غنا و الحان و آهنگ¬های شهوت-انگیز و هوس¬آلود باشد، خواه سخنانی که نه از طریق آهنگ، بلکه از طریق محتوا، انسان را به بیهودگی و فساد سوق می¬دهد. در تفسیر این آیه، روایات متعددی از امامان اهل بیت (ع) نقل شده که یکی از مصداق¬های «لهوالحدیث» را که موجب عذاب خوارکننده است، غنا معرفی کرده¬اند. در حدیثی از امام صادق (ع) می¬خوانیم که: «مجلس غنا و خوانندگی لهو و باطل، مجلسی است که خدا به اهل آن نمی¬نگرد (و آنها را مشمول لطفش قرار نمی¬دهد) و این مصداق همان چیزی است که خداوند فرموده: «و من الناس من یشتری لهوالحدیث».» از مجموع کلمات فقها در این زمینه می¬توان استفاده کرد که غنا، آهنگ¬های طرب¬انگیز و لهو و باطل و متناسب مجالس فسق و فجورو اهل گناه و فساد است و به صوتی گفته می¬شود که قوای شهوانی را در انسان تحریک می¬کند. در روایات اسلامی، غنا به طور اکید نهی شده است.

 

 

 

 

در حدیثی از امام صادق (ع) می¬خوانیم: «خانه¬ای که در آن غنا باشد، ایمن از مصیبت دردناک نیست و دعا در آن به اجابت نمی¬رسد و فرشتگان وارد آن نمی¬شوند.» در حدیث دیگری از امام ششم می¬خوانیم: «غنا، روح نفاق را پرورش می¬دهد و فقر و بدبختی می¬آفریند.» در روایت دیگری از پیامبر (ص) وارد شده که «شیطان اولین کسی بود که غنا خواند.» در فلسفه¬ی تحریم غنا گفته¬اند که طبق تجربه، بسیاری افراد تحت تأثیر آهنگ¬های غنا، راه تقوی و پرهیزگاری را رها کرده، به شهوات و فساد روی می¬آورند. مجلس غنا معمولاً مرکز انواع مفساد است وآنچه به این مفاسد دامن می¬زند، همان غنا است. نکته¬ی دیگر، غافل شدن از یاد خداست. تعبیر لهو در مورد غنا که در بعضی از روایات اسلامی آمده است، اشاره به همین حقیقت است که غنا انسان را چنان مستِ شهوات می¬کند که از یاد خدا غافل می¬شود. (در اینجا تأکید بر غناست نه هر نوع موسیقی )…

در این آیه خواندیم که لهوالحدیث یکی از عوامل گمراهی از راه خدا و موجب عذاب دردناک است. نکته¬ی دیگر، تأثیر زیانبخش غنا و موسیقی بر اعصاب

است که گاه آدمی را تا سرحد جنون پیش می¬برد و تأثیر آن بر قلب و فشارخون و تحریکات نامطلوب دیگر به حدی است که نیاز به بحث ندارد. از آمارهایی که از مرگ و میرها در عصر ما تهیه شده، چنین استفاده

می¬شود که مرگ¬های ناگهانی نسبت به گذشته افزایش زیادی یافته است. عوامل این افزایش را امور گوناگونی ذکر کرده¬اند که از جمله¬ی آنها افزایش موسیقی در سطح جهان است. ( نمونه، ج ۱۷، ص ۱۵)

 

ترانه  بسیار زیبای زیر با صدای دکتر محمد اصفهانی حاوی اشعاری ست که در لالایی مادران بختیاری بسیار شنیده میشود.. شنیدنش دور از لطف نیست

 

 

Track

 

کتاب پرسش های زمینی, پاسخ های آسمانی, لیلا محمدپور.چاپ دوم با ویرایش جدید, به زودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *