گلبرگ مهر(مجموعه آموزشی مهارت های زندگی)

به زودی روی خط نشر:

پکیج آموزشی مهارت های زندگی

“گلبرگ مهر”

 

ریشه ی اختلاف کجاست؟

خانم: تقصیر منه ساده لوحه که خام دروغاش شدم!

خانم: شدم عین پینوکیو..

مرتباً گول حرفای آقا رو می خورمو بازم واسم درس عبرت نمیشه که نمیشه

 آقا: انگار شدم دلقک خانم..!!

والاه نمی دونم به کدوم سازش باید برقصم؟

خانم: حیف اون جوونیم، که با تو حروم شد

آقا: نیز که کله تاس من محصوله وراثته؟

براستی مشکل کجاست؟!..چرا گاهاً دو تا آدم بالغ و عاقل  با دوجنسیت متفاوت ,نمی توانند همدیگر را بفهمند و با هم صحبت کنند؟

جلد اول پکیج آموزشی گلبرگ مهر تحت عنوان «تفاوت های ساختاری زنان و مردان» اثری است که به زبانی ساده به این موضوع پرداخته است.

نادیده گرفتن تفاوت های ساختاری زنان و مردان , در اکثر موارد زیر بنای بسیاری از اختلافات هست. 

این موضوع بسیار مهم ,در این کتاب به زبانی کاملا ساده و روان و قابل فهم,برای تمامی خانواده ها به  رشته تحریر درآمده است. کتابی که صرفا در مدت دوساعت و نیم شما را به مسائل مهمی هدایت می کند که چه بسا کلید رفع بسیاری از مشکلات باشد.

(جلد اول گلبرگ مهر, تفاوت های ساختاری زنان و مردان.لیلا محمدپور.انتشارات تحسین. ویرایش جدید)

 

…ازدواج موفق صرفاً به معنی یک ازدواج کاملاً آرام و بی نقص و بدون هیچگونه اختلافی نیست بلکه زندگی مشترک هم دارای فصولی هست. گاهی طراوت و عطر است و بهار، گاهی آسایش و خرمی تابستان، گهگاهی هم به زردی پاییز و وزش نسیم سرد غروبش و یک وقت هایی هم به سردی و خاموشی زمستان!!…

 

 اگر کسی معتقد باشه که با ازدواج میتونه خوشبخت بشه کاملاً در اشتباهه چرا که انسان فهیم اونی هست که هدفش از ازدواج خوشبخت کردن دیگری باشه نه خودش، و مطمئن باشین کسانی که صِرف خوشبخت شدن خودشون ازدواج می-کنن انسان های بدبختی خواهند شد!! چون ملاک اصلی شون خودشون بودند، و کسی که در حلقه منیّت باشه آدم ناقصی هستش و آدمی که لنگ بزنه، پر پرواز نخواهد شد!!….

وباید حواسمان باشد اگر با چشم باز دست به انتخاب نزنیم در دایره تعریف می رسیم به تعریفی که بعضی ها از ازدواج دارند. یعنی سه هفته آشنایی، سه ماه عاشقی، سه سال جنگ و سی سال تحمل و رنج!!..

 

دراین اثر(جلد دوم گلبرگ مهر ,تحت عنوان ملاک و معیارهای انتخاب همسر.) ,به نکات بسیار مهم آموزشی درباره ازدواج,با زبانی ساده و روان و خودمانی اشاره شده است که متناسب بافرهنگ ایرانی اسلامی  ودر جهت انتخابی صحیح است…

 

 

 

بیشتر انسان ها به محض تشکیل زندگی و از دوران نامزدی تا اواخر سال اول زندگی چنان احساس خوشبختی می کنند که به گمان شان بهشت جزء این نمی تواند باشد.

اما طولی نمی کشد که قندان زندگی خالی از قند می شود و به ناگه سیر صعودی احساس خوشبختی مبدل به سیر نزولی می گردد… و چرایی این مسأله همچنان در موجی از ابهام باقی مانده است. …..

در همین راستا گفتنی است الزاما مفهوم موفقیت در خانواده موفق به این معنا نیست که آن خانواده ازهر مشکل و اختلافی مصون باشد،بلکه دراین نوع خانواده  هم, ردّ پای اختلاف دیده می شود, اما آنچه در خور تحسین می باشد این است که اعضای چنین خانواده هایی یاد گرفته اند که دردریای مواج اختلافات موج شکن باشند نه حریم شکن!!! و حریم‌ها در این  نوع خانواده شکسته نمی شود. واعضای آن، پس از فرو نشستن توفان هیجانات، به دنبال حل مشکل و حتی اصلاح و جبران ضعف‌ها هستند. و راز تحکیم شان این است…

دراین جلد گلبرگ مهر,(خانواده موفق) ,نیز با زبانی بسیار ساده و خودمانی پیرامون خانواده موفق, سخن به میان آمده است. گفتار زیر برشی از این اثر هست:

 

چرا آقایان قهر می کنند؟!

مردان در قهر به دنبال چه هستند و خانم ها از این قهر چه برداشتی می کنند؟!! (توصیه به خانم ها)

اگرچه به گفته پژوهشگران مردان کمتراز زنان قهر می کنند اما قهر کردن, جنسیت نمی شناسد!!

همون طور که همه می دونیم لازمه ی مرد بودن «اقتدار» هست، و هیچ مردی دوست نداره اقتدارش ذرّه ای خدشه برداره، ….

… خانم ها در ارتباطات کلامی بسیار قوی هستند وآقایون نسبت به خانم ها در ارتباطات کلامی, نسبتاً ضعیف اند. به خاطرهمین وقتی در مسأله ای پای بحث باز شد و کار به مشاجره کشید برخی ازآقایون راه قهر رو در پیش می گیرند!! چرا که مردان دوست ندارند بازنده ی میدان باشند و بر دیوار اقتدارشون لکه-ای از ضعف نقش ببنده.

در واقع مرد با قهرش می خواهد بگه: خانمم لطفاً دیگر این موضوع رو ادامه نده!! دوست ندارم دیگه در رابطه با این مسأله حرفی بشنوم… (به همین سادگی!).

اما خانم برداشتش از قهر آقا؛ تنها یک چیز هست،و اون چیزی نیست جزء توهین و تحقیری که ریشه دروجود «دیگری محبوب» داره!!. و این شبهه حسابی رنجش می ده! بنابراین تا زمان صلح و آشتی دائماً با خودش این طور زمزمه می کنه: «غلط نکنم یقیناً یه ریگی توی کفش این مرد هست، و الا چه معنی داره مرد قهر کنه…!! آخه مرد هم اینقدر بچه ننه؟!!…» و پس از مدت ها هم که وصالی حاصل شد و آشتی کردند، هم چنان ذهنش درگیرهمون موضوعه که اون وقت ها که  همسر محترم قهر می کرد واز خونه می زده بیرون، پیش چه کسی بوده ؟!!

و هزار البته وجود این نوع پرسش های بی پاسخ به مرور زمان  دلزدگی زناشویی ایجاد می کنه. پس حواسمون به این قهر و آشتی های بچگانه باشه!!… بهتره بیشتر مراقب رابطه هامون باشیم.

پکیج آموزشی مهارت های زندگی ,گلبرگ مهر. لیلا محمدپور.انتشارات تحسین.

بزودی روی خط نشر

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *