دوستی دختر و پسر

…دوستی بی قید و شرط دخترها و پسرها به بهانه­ ی ازدواج باعث هلاکت دخترها میشه زیرا به گفته­ ی کارشناسان ۹۰ تا ۱۰۰ درصد این نوع ارتباطات به بهانه ­ی ازدواج دروغی بیش نیست و در غالب موارد صرفاً جهت کسب لذت هست و در مواردی بسیار فریبکارانه و غیرمنصفانه صرفاً نوعی روش برای آرام کردن پسر هست. که به ترفندی
حیله­ گرانه از سمت خانواده پسر و در قالب بسیار جذاب و به شکل رسمی صورت می­گیره.

به این صورت که وقتی خانواده پسر متوجه حالات هیجانی و به عرف امروز عاشقانه­ ی پسرشون شدند و از طرفی همه راه های موعظه رو هم رفتند و بی­ حاصل موند و از طرفی دیگه به هیچ وجه تناسبی فی مابین پسرشون و دختر مردم نمی­ بینند رسماً به بهانه خواستگاری وارد میدون میشند و از اونجا هم که خانواده دختر معمولاً آبروداری می­ کنند متوجه این حرکت حیله­ گرانه نمیشند، در این مواقع خانواده پسر پیشنهاد می­ کنند که صیغه­ ی محرمیت بین دختر و پسر خونده بشه تا بتونند نزدیک­تر و عمیق ­تر همدیگرو بشناسند، و اتفاقاً ترتیب دیدار هفتگی رو هم میدن اما هر وقت که خانواده دختر سر صحبت رو بخوان باز کنند که تکلیف عقد و عروسی دخترمون کی معلوم میشه؟!…

با بهانه ­تراشی­ های مکرر از پاسخ دهی شفاف در می­رند و طبق تجارب غالباً چنین سبک آشنایی بی­ فرجام خواهد بود و نهایتاً دختر از طفره رفتن­ های پی در پی پسر و خونوداش خسته میشه و پای بگومگو باز میشه و در آخر پسر به این نتیجه می­رسه که خانم از الان که هیچی نشده اینقدر غرغر می­کنه و دعوا راه میندازه پس یقیناً در صورت رسمی شدن ازدواج، من آسایشی نخواهم داشت. بنابراین مصلحت نمی­بینم این ارتباط رو ادامه بدم و…!!

و البته این مسأله به همین جا ختم نمیشه و در بسیاری از موارد دختر خانم میمونه و کلی اشک و ناله و درد… که وقتی از دردش سؤال میشد و به او گفته میشد :حالا که پسر تو رو نمیخواد چه اصراری به ازدواج داری؟! با بغضی سنگین و دستی لرزون، بلاخره چینی دلش ترک بر می­داشت و می­ گفت: شما که نمی­دونین حتی اگه بخوام خودمو از چنگال آسیب­ های روحی روانی این مسأله رها کنم نمی­ دونم که با آسیبی که این پسر بر پرده بکارتم وارد کرده چه کنم؟!!…

اینهایی که اشاره کردم قصه نیست، خیال نیست، حقیقتی ­ست که بارها بارها شاهدش بودم، بهتره عینک روشنفکری رو کنار بگذاریم و عمیق­تر مسأله رو بررسی کنیم، یادمون باشه هنوز در یک جامعه­ ی سنتی زندگی می­ کنیم که در اکثر موارد تظاهر میشه که این گونه مسائل دیگه مهم نیست ولی از ابعاد اعتقادیش که بگذریم، خواهیم دید این مسأله برای همیشه در بایگانی ذهن دختری که حس می­کنه ازش سوءاستفاده شده موندگاره و نمیشه با خوش­ بینی چنین زخم ه­ای رو به سادگی درمان کرد!!!…

اما بطور کلی به دلایل ذیل دوستی دختر و پسر ممنوع است و باید این مسأله رو جدی گرفت.

۱- جاذبه­ ها سبب حجابند: در وهله­ ی اول باید گفت که جاذبه­ ها در این بازه زمانی باعث میشن که نتونیم معایب طرف مقابل رو ببینیم، اینه که فرد مقابل رو تماماً حُسن می­بینیم و این خطر بزرگی هست که مانع از دریافت حقیقته. به زبانی شیواتر اینکه: تعلق خاطر، آفتِ دیدنِ درست است.

در انبوه سازه­ های بشر، از چراغ روشن­تر نیست، خب اگه ما ساعت­ ها به چراغ زُل بزنیم و بعد فوراً بخوایم نوشته­ ی کتابی رو بخونیم، قطعاً تمام صفحه کتاب واسمون سفید میشه و نمی­ تونیم اونو بخونیم، چرا؟! چون چشم ما آنچنان در معرض نور بوده که از کارکرد اصلیش دور افتاده و این ثابت شده هست، محو شدن در یک فرد سبب میشه چیزهای دیگرو نبینیم و این دقیقاً مشکل حادیه که در این نوع ارتباطات بارزه و  اتفاقاً مانع از شناخت میشه!!

۲- رفتارهای تصنعی سدی در راه شناخت: در زمان دوستی دختر و پسر، تمام رفتارها تصنعی هستش و هیچ کدوم از رفتارها واقعی نیست. مثلاً با هم میرن کافی­ شاپ، این به اون میگه بفرمایید چی میل دارید؟! اون صداشو نازک میکنه و خیلی مؤدبانه میگه هر چه شما میل داشته باشید و… دائماً در حال فیلم بازی کردن هستند. اما همین دو جَوون به ظاهر مؤدب، در خونه اونچنان بد حرف می­زنند و بلند با پدر و مادرشون صحبت می­کنند که انتها نداره…

و این طبیعیه که بازیگری که در بطن فیلم داره نقش بازی میکنه رو هیچ وقت نتونیم به شخصیت اصلیش پی ببریم!!

۳- باز شدن پای وسوسه­ های شیطانی: در ارتباطات دوستی پسر و دختر خطرات بسیاری هست اما خطر وقتی شدیدتر هستش که این دوستی دور از چشم خانواده ­ها اتفاق بیفته. چرا که در این نوع دوستی حتماً پای وسوسه­ های شیطانی باز خواهد شد و اگه در این ارتباط دختر خانم خام حرف­ های پسر شد و گول خورد (که غالباً هم همینطوره) مسیر زندگیش کلاً عوض میشه و به تباهی کشیده میشه!! و البته باید بدونیم که این روند یک شبه اتفاق نمی­ افته، بلکه بسیار آرام و در بستر اعتماد صورت می­گیره. یعنی درست زمانی که دختر مطمئن میشه این آقا پسر همون مرد زندگیش هست و میتونه بهش تکیه کنه…!!

۴- سوءظن پایدار: دختر پسرهایی که از طریق دوستی به هم رسیدند و تونستند به مرحله­ ی ازدواج برسند هم دور از آسیب نخواهند بود، و اتفاقاً پیکره چنین ازدواج­ هایی تا مدت­ های طولانی به تیر سوءظن خراش برمیداره و از چنگالش در امون نخواهد بود، و جالب اینکه این نگاه سم ­آلود از سمت هر دو طرف اعمال میشه و تا آخر عمر ردپای نوعی بی­ اعتمادی در اینگونه زندگی­ ها دیده میشه.

پیرامون تاریخ انقضای عشق در این نوع زندگی­ ها هم گفته میشه تقریباً و بطور متوسط دو سال پس از ازدواج دختر و پسر دریچه­ ی نگاه شکشون باز میشه و تا مدت­ های بسیار طولانی بسته نمیشه، این نوع زوجین بطور ثانیه­ ای زمینِ موبایل همو شخم میزنن، مرتباً همدیگرو چک می­ کنند و همدیگرو می­پان مبادا که دست از پا خطایی کرده باشه!!!

قبل از اینکه بخوام به نکته­ ی پنجم بپردازم لازمه مقدمتاً مطلبی رو عرض کنم، بنابر تحقیقات وقتی دو نفر وارد فضای دوستی میشن، قطعاً کمتر از سه ماه به مرحله­ ی اُنس می­ رسند، حالا فرض کنیم هدف اول از وارد شدن در فضای دوستی، اصل ازدواج باشه، خب در این صورت چه اتفاقی ممکنه بیفته؟!

پاسخش بسیار روشنه، با توجه به اونچه که در مورد اُنس گفتیم این دو اگه به هم نرسند، به شدت دچار دلتنگی میشن و اگه برخلاف تلاششون باز هم وصالی صورت نگیره دچار افسردگی شدید میشن. و به نوعی حِس خُرد شدن، تحقیر، و نوعی عصبانیت بر اونها غالب میشه خاصتاً دختر خانم­ ها، و اگه این رویه ادامه پیدا کنه موجب مشکلات عدیده ­ای خواهد شد.

در علم روانشناسی گفته میشه در یک رابطه سه مرحله وجود داره:

۱- رابطه­ ی نوپا: که از یک تا ۳ ماه طول می­کشه، و تفاهم­ های اولیه
شکل می­گیره.

۲- رابطه­ ی در حال رشد: که بین ۳ تا ۶ ماهه و علاقمندی و عواطف در این مرحله به وجود میان.

۳- رابطه ­ی جدی: بعد از ۶ ماه رابطه اونقدر جدی و عمیق میشه که قطع ارتباط امکان­پذیر نیست.

قطعاً می­ تونید حدس بزنین میخوام به چی اشاره کنه…!!

بله درسته، موضوع فراق یک مسأله­ ی بسیار تکان­ دهنده ­ای هست در این نوع ارتباطات که گاهاً خطر غیرقابل جبرانی مثل خودکشی رو در پی داره. به همین خاطر از شما می­خوام که به عنوان زیر با دقت بیشتری توجه بفرمایید.

۵- پیدایش افکار تحریک­ کننده: با توجه به میزان علاقمندی و اُنسی که در بالا بهش اشاره شد، اگر پس از دوستی دختر و پسر، اونا نتونند به هم برسند یکجور حالت کُما پیش میاد، و فرد تا مدتی دچار نوعی ایست در مراحل زندگی میشه و می­رسه به جایی که کلاً امیدش رو از دست میده و به نقطه­ ی بدی می­رسه که از هر چه مرد یا زنه متنفر میشه، در اینگونه مواقع شیطون هم بیکار نمیشینه و با افکاری مثل خودکشی یا فرار وارد معرکه میشه، تازه این یک نمونه هستش، در نمونه­ ای غیرانسانی که متأسفانه این روزها خیلی بارز شده فکر لطمه زدن و آسیب رساندن به طرف مقابل هستش که از آن جمله می­ توان به موارد مکرر اسیدپاشی اشاره کرد!!

یادمون باشه کسی که به روی دختر مردم اسید می­ پاشه، از ابتدا اسیدپاش به دنیا نیومده، بلکه این چنین جریاناتی سبب بروز چنین آسیب­ هایی میشه. بهتره خاصتاً دختران فهیم به این حقیقت توجه داشته باشن و برای احدی استثناء قائل نشند….

: لیلا محمدپور، ملاک و معیار انتخاب همسر. پکیج آموزشی گلبرگ مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *