شیوه ی صحیح دعا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خدارا چگونه بخوانیم؟!

آیه‌ی (۵۵) سوره‌ی اعراف. پروردگار خود را (آشکار) از روی تضّرع، و در پنهانی، بخوانید؛ (و از تجاوز دست بردارید که) او متجاوزان را دوست نمیدارد.
آیه‌ی (۵۶) سوره‌ی اعراف. و در زمین پس از اصلاح آن فساد نکنید، و او را با بیم و امید بخوانید. (بیم از مسئولیتها، و امید به رحمتش. و نیکی کنید) زیرا رحمت خدا به نیکوکاران نزدیک است.

* نکته‌ی مهم آیه‌ی (۵۵) سوره‌ی اعراف. شیوه ی دعا:
بدون تردید ارتباط با خدا و دعا و راز و نیاز با معبود، نقش مهمی در سازندگی فرد واجتماع دارد.

خداوند در این آیه دستور می-دهد که او را بدین صورت بخوانیم: نخست با توجه کامل و تضرع و زاری؛ به طوری که نامها و صفات الهی در قلب و جان منعکس گردد. دوم در نهان و بدون سروصدا و با دلی پاک و از صمیم قلب.

 

روزی حضرت موسی مردی را دید که دست به دعا برداشته و با تضرع حاجتی از خدا میخواهد. موسی گفت: «اگر حاجت او به دست من بود، آن را بر میآوردم.» خداوند به او وحی فرستاد؛ «من به او از تو مهربانترم. او مرا میخواند در حالی که گوسفندی دارد و دلش پیش اوست.

 

من دعای بنده‌ای را که دلش پیش غیر من است، اجابت نمیکنم.» موسی به آن مرد تذکر داد و وقتی وی از صمیم دل به خدا توجه کرد، حاجتش برآورده شد.

 

پرسش های زمینی ,پاسخ های آسمانی. لیلا محمدپور

 

2 دیدگاه در “شیوه ی صحیح دعا”

  1. عرض سلام و وقت بخیر خواهر گرانقدرم، در مورد کلمه بیم در آیه مبارکه اعراف(۵۶) فکر میکنم بیم از تنها مسولیت ها نباشد ، بیم میتواند از نبود اخلاص باشد، جالب اینکه بعد از آن از امید صحبت می شود، این نشان از رحمت و بخشش بیکران خداوند دارد،،،

    1. سلام وعرض ادب و احترام برادر فهیم و بزرگوارم.ضمن سپاس از ژرفنای نگاهتان, و نقش مهر تأیید بر قول ثمین تان, عارضم بر ادب آنکه در راستای اشارت بلیغ تان من باب خلوص,گفتنی است در نظام الهی و سبک زندگی اسلامی البته که خلوص سنگ زیرین است ودر همه حال نقش آفرین . اما وقتی که در عبارت ماقبلش « و در زمین پس از اصلاح آن فساد نکنید» عمیق می شویم یک چیز جلوه نمایی می کند. و آن اینکه درهرجامعه ای اولین محل بررسی احوالات جامعه ,نوع حکومت و گردانندگان جامعه است و شاید اشارت مستقیم بر «بیم بر مسئولیت ها» و عطف به حدیث «الناس علی دین ملوکهم» که بعضی آن را زیرساخت و لازمه تمدن‌سازی نوین اسلامی دانسته اند, با توجه به این امر باشد. هم چنین به نظر می رسد اشارت آیت الله مکارم شیرازی بر عبارت «بیم بر مسئولیت ها» بی تناسب با این مسأله نباشد.. ضمن اینکه می دانیم فقر محصول بی درایتی حکام است و آفت ایمان . و قلب آفت زده را هرچند بر خلوص راهی نیست ,اما با تمام این احوال و از آنجا که بزرگترین گناه نومید شدن از رحمت حق است باب کرامتش پایدار است و آغوش بخشش برقرار.. شاید خماری چشمان برود و ز مستی به هوش آیند. و البته خداوند آمرزنده و مهربان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *