اوقات فراغت

توصیه و هشدارها پیرامون اوقات فراغت

* اوقات فراغت

*خانواده و جوانان

 

حضرت علی«ع» می فرمایند:

« برنامه ریزی خوب به همراه امکانات به مقدار نیاز کارسازتر از امکانات زیاد همراه با اسراف است»

( بحارالانوار،ج ۷۵ ،ص ۱۲ )

و نیز در جایی دیگر می فرمایند:

« ظرافت و دقت در برنامه ریزی بهتر از امکانات و ابزار است»

 ( غررالحکم، ح۲۰۲۵ )

* نگاهی مختصر

جوانان مهمترین سرمایه های اجتماعی به شمار می آیند.

ودرحقیقت هر جامعمه ای که نیروی جوان بیشتری داشته باشد در حقیقت سرمایه های انسانی بیشتری در دفاع از خود وتولیدات صنعتی وفکری ، نوآوری و خلاقیت دارد. به این شرط که این سرمایه ها درک ودر جهت آرمان های انسانی بسیج شوند.

تربیت اجتماعی جوانان و فعالیت برنامه ریزی شده وهدفمند در جهت دستیابی به این مهم صورت می گیرد. واز آنجا که خانواده نخستین محیطی است که انسان در آن پرورش می یابد، تحت تأثیر آن است که شخصیت فردی او شکل می گیرد. بر همین اساس روانشناسان و کارشناسان علوم تربیتی بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی راتحت تأثیر خانواده می دانند.

بنابراین خانواده در شکل گیری شخصیت منفی یا مثبت فرد نقشی بسزا دارد. زیرا نخستین نهاد تأثیر گذار بر فرد است و تأثیرش عمیق تر وماندگار تر از سایر نهادهاست.

 

*تعریف اوقات فراغت:

گذران اوقات فراغت مجموعه فعالیت هایی رادر بر می گیرد که شخص به میل وانگیزه ی درونی خود، خواه برای سلامتی و استراحت، خواه برای تفریح و بازی، خواه برای گسترش اعتقادات، دانش وذوق یا مشارکت آزاد اجتماعی و یا بروز خلاقیت و توانایی در زمانی فارغ از تعهدات والزامات شغلی، خانوادگی و اجتماعی انجام می دهد. اوقات فراغت اگر در مجرای صحیح به کار گرفته شود موجب نشاط و مایه ی نیرومندی در سایر فعالیت هاست واگر در کارهای نادرست و فاقد سلامت صرف شود می تواند خطرات بزرگ ومفاسد غیر قابل جبرانی به بار آورد.

* نکات مهم پیرامون اوقات فراغت:

۱- پژوهش های انجام شده حکایت از آن دارد که بسیاری از موارد شدید انحرافات در میان جوانان نتیجه بی برنامگی برای گذراندن اوقات فراغت است.

۲- بی تفاوتی و نبود احساس مسئولیت نهادهای دولتی و خانواده نسبت به نیازهای فراغتی جوانان موجب می شود که جوانان تصور کنند  جامعه نسبت به آنها بیگانه و بی توجه است از اینرو تصورشان در مورد خانواده و جامعه با  بدبینی و احساس تنهایی توأم می شود. در این شرایط ممکن است در نتیجه ی افزایش افسردگی و یأس به مواد مخدر پناه ببرد و یا به رفتارهای انحرافی کشیده شود.

۳- بیشتر  جرایم و جنایاتی که در دنیا به وقوع پیوسته به دست افراد سالم و در اوقات فراغتشان واقع شده است.

۴- الگو و برنامه ی اوقات فراغت بستگی به سبک زندگی دارد. متأسفانه ۸۰ درصد مردم نسبت به نحوه ی درست پر کردن و گذراندن اوقات فراغت اطلاع چندانی ندارند. 

۵- از آنجا که اغلب افراد جامعه در سطح عادی قرار دارند و معمولاً چنین افرادی به تماشا کردن فیلم علاقه بیشتری نشان می دهند لذا اینگونه افراد تمایل بیشتری دارند که اوقات فراغت خود را با برنامه های تلویزیونی بلاخص برنامه های متنوع ماهواره ای و شبکه های مجازی پر کنند. واین می تواند از نخستین گامهای انحرافی و عاملی موثر در بی مسئولیت بار آمدن افراد جامعه گردد.

* چرا جاذبه های مادی بیشتر از جاذبه های معنوی است؟!

آیا می توان با جاذبه ی دین به جنگ جاذبه های مادی چون فیلم های متنوع ماهواره ای ، مشروبات مختلف الکلی، لذایذ جنسی و….رفت؟؟؟! 

ابتدا باید گفت اگر دین جاذبه نداشت و قدرت بالای جذب نداشت پس چگونه پیامبر اکرم«ص» توانست با جاذبه ی دین ودر اوج جهل و تعصب دوران جاهلیت وارد قلوب سخت آنها گردد!!!

به جرأت می توان گفت عامل بازدارنده انسان از غرق شدن در جاذبه های مادی از قبیل ( مواد مخدر، ماهواره، مشروبات الکلی و غیره) دین حقیقی است و باید توجه داشت که:

با دین آواره نمی توان به جنگ ماهواره رفت!!!

بنابراین باید دین دوباره جاذبه ی غنی خود را هویدا کند واین بر عهده ی مبلغان دین است، و  تنها با جاذبه می توان به جنگ جاذبه رفت.

* پیامدها :

 

* اگر خانواده ها و مسئولین فکری به حال پر کردن صحیح اوقات فراغت جوانان نکنند، آسیبها و خطرات اجتماعی از جمله ماهواره و شبکه های مجازی تا مرز آواره کردن جوانان و خانواده ها پیش خواهد رفت!!

* در گذشته به دلیل عدم دسترسی آسان و سریع و عدم وسعت تکنولوژی تقریباً تمام وقت افراد درگیر کار و یا مسئولیتی بود که بر عهده داشتند اما امروزه با وجود ماشین های خودکار و فن آوری های پیشرفته وضعیت شغلی، اوقات فراغت به کلی دگرگون گردیده است و چون بیکاری و فراغت کامل مایه ی خستگی، کم شدن نشاط، تنبلی و فرسودگی و در بسیاری از مواقع مایه ی فساد و تباهی است لذا برنامه ریزی صحیح جهت اوقات فراغت برای جلوگیری از پرورش نسلی فرسوده و افسرده جزء ضروریات دولتمردان و خانواد ه هاست.

*آمارها نشان می دهد که به هنگام تعطیلی مدارس و موسسات آموزشی میزان فساد گاهی تا هفت برابر، در جامعه بالا می رود.

 

* پیشنهاد

 

از آنجا که دوره ی جوانی اوج دوستی ها و همدلی های شدید است واز طرفی این دوره دوره ی پیدایش بحران ها ومشکلات روانی و اجتماعی متعددی است ونیز با توجه به اینکه جوانان معمولاً در مهار نیازهای جنسی با مشکلات جدی روبرو هستند می توان به  نکات زیر اشاره نمود:

۱- تلاش در جهت بالا رفتن سطح آگاهی و هوشیاری جوانان به طوریکه ارزش ها را به آنان بیاموزند و آثار و پیامدهای امور منفی وانحرافی را برای آنان تبیین کنند…

۲- فراهم آوردن محیط اجتماعی سالم به دور از هر نوع دغدغه و متناسب با ساختار فکری و ذهنی جوان.

۲- فراهم آوردن تسهیلاتی در جهت امر ازدواج جوانان و بالاخص پایین آوردن سن ازدواج در کشور . ( خانواده ها بهترین مجریان این طرح می توانند باشند.)

۴-  افزایش نشاط اجتماعی از اولویت بسیار بالایی برخوردار است و نباید این مهم را در لابه لای باید ها و‌نبایدها گم کرد. در این خصوص خانواده هایی که سبک زندگی شان با نشاط آذین هست باید بیشتر مواظب برنامه ریزی اوقات فراغت جوانان خود باشند.

۵- پر بار شدن برنامه های تلویزیونی و رادیویی بالاخص با میل وسلایق جوانان ( از جمله وسعت برنامه هایی با محتوای اجتماعی، طنز و آموزشی ).

۶- برنامه ریزی دقیق و جذاب در کانون های فکری و فرهنگی و ورزشی و نیز ایجاد برنامه های مفرح و لذت بخش در مساجد و پایگاه های بسیج مساجد.

۷- فرهنگ سازی، وسعت کتابخانه های عمومی ، ایجاد پارک و فضای سبز و مناسب جهت تفریح، اقدام به تأسیس میادین مناسب ورزشی و برگزاری برنامه های جذاب اجتماعی در سطح شهر و محله ها و ……

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *