خوزستان ،تشنه ی آب نیست……

خوزستان ،تشنه ی آب نیست……

بامدادزاگرس – صغری محمدپور:تجمعات واعتراضات بحق مردم صبور بخش غیزانیه ی بزرگ باعث شد که درسالروز فتح خرمشهر،باری دیگرنام خوزستان تیتر اول شود.البته این بار نه ازجنس دفاع وحضوری مقتدرانه که از بی آبی و بوی متعفن فاضلاب…

حقیقت امر این است که اعتراض مردمان شریف غیزانیه به وسعت خاک زرخیزخوزستان است،خاکی که می بایست از وجب به وجب آن طلا استخراج نمود، نه فاضلاب های دفع نشده!

خوزستان سالهاست که بابت زخم های عمیق وعفونی دردهامیکشد والبته ظاهرا از دست کسی هم کاری بر نمی آید و هیچ جراح حاذقی تاکنون نتوانسته درمانش کند. درد عدم توجه مسئولین بالادستی وپایتخت نشین…

وسهم این  استان -که یکی ازقطب های مهم و استراتژیک کشوراست – دود ،گردو وخاک،بی آبی ،رشد کویری شکل و سیل وخانه های ویران شده وشهرهای آبادنشده و….است؛

بی مسئولیتی وبی لیاقتی همه ی کسانی که تاکنون در این استان به نوعی مسئولیتی و وکالت اجتماعی و…داشته اند را که همگان به آن واقفند !
و درد عمیق تر این که هستند مسئولینی که برخلاف برخی از مسئولین استانی ،ازقضا نگاهشان را به نگاه همان پایتخت نشینان متنعم دوخته اند،که مبادا منصب وپستشان را بربایند.

http://newsbz.ir/?p=10031

خوزستان سرافراز، امابامردمانی نجیب وبصیروصبور درهمه ی ابعاد وزمینه هاپابه پای انقلابشان بوده وهستندوقطعا ازین بابت منتی هم ندارند،چراکه دفاع از انقلاب ونظام اسلامی را با اعتقادات قلبی خود انجام می دهند.چه کسی نمی داند که در فتنه ی ۸۸ این اهواز بود که قبل ازهمه ،درحرکتی خودجوش و مقتدر،باردیگر با آرمانهای امام وشهداء بیعت کرد؟


چه کسی نمی داندکه اولین مدافعان حرم ازخوزستان بوده اند وبیشترین آمار را درهمین زمینه از آنِ خود کرده است؟ آیا خوزستان، با وجود کارون همیشه خروشانش ،باید هم چنان تشنه ی جرعه ای آب باشد؟ آیا یک ساعت بارندگی زمستان گذشته دراین شهر ،می بایست بخش اعظمی ازشهر را به زیر فاضلاب ببرد؟ودهها بیماری ویروسی وعفونی رابرای کودکانمان به ارمغان آورد.؟

کدام عقل سلیم می پذیرد که در کنار رودخانه ی بزرگ کارون باشیم و روزانه شاهد قطعی آب و بوی بدتعفن از لوله های آب شرب خانگی باشیم؟قطعا خوزستان باهمه ی مشکلات عدیده اش،[که آنقدربزرگ هست که مدت به مدت تیتر اول رسانه هاشود]بی آبی نیست.خوزستان تشنه ی مدیرانی پاک دست ولایق و دلسوز است،باهر اسم وشناسه ای که باشند،فقط یک خصیصه داشته باشند و آن این که ذره ای دلشان برای خوزستان بتپد.

خوزستان زخم خورده ی مسئولان بی تعهد ،ناکارامد،غیرمتخصص،متملق وغیرمتعهدی ست که سالهابه جای پیشرفت،پسرفت را برای استان عزیزمان به ارمغان آورده اند….

آیابرای خوزستانِ زخم خورده ام ،مرحمی خواهد بود؟!..

ترانه محتسب

علیرضا عصار

محتسب مستی به ره دید و گریبانش گرفت
مست گفت ای دوست این پیراهن است افسار نیست
گفت مستی کین چنین افتان و خیزان میروی
گفت عیب از راه رفتن نیست ره هموار نیست
گفت می باید تو را تا خانه قاضی برم
گفت رو صبح آی قاضی نیمه شب بیدار نیست
گفت نزدیک است والی را سرای آنجا شویم
گفت والی از کجا در خانه خمار نیست

گفت تا داروغه را گوییم در مسجد بخواب
گفت مسجد خوابگاه مردم بدکار نیست
گفت دیناری بده پنهان و خود را وا رهان
گفت کار شرع کار درهم و دینار نیست
گفت از بهر غرامت جامه ات بیرون کنم
گفت پوسیدست جز نقشی ز پود و تار نیست
گفت آگه نیستی کز سر در افتادت کلاه
گفت در سر عقل باید بی کلاهی عار نیست
گفت می بسیار خوردی کین چنین بیخود شدی
گفت ای بیهوده گو حرف کم و بسیار نیست
گفت باید حد زند هشیار مردم مست را
گفت هشیاری بیار اینجا کسی هشیار نیست

 

6 دیدگاه در “خوزستان ،تشنه ی آب نیست……”

 1. متاسفانه نگاه قومیتی سالها،خوزستان را نابودکرده است.
  کسی که دلش برای خودش نسوزد،ازبیگانه چه انتظاریست

  1. کلام ثمین تان متین. تزریق نگاه قومیتی تحفه ی همانانی ست که از ماحصل گردابش، تنور نانوایی شان بی حد گرم است و تخت العماره وجودشان بسیار نرم…!!…. در کل خفته را خفته کی کند بیدار؟!!
   خواستم چیزی بگویم د یــــر شد // واژه هایم طعــمه ی تکفیــر شـد
   قصه ی نـــا گفته بسیار است باز // دردهـــا خـروار خــروار است بـــاز
   سر به لاک خویش بردیم ای دریغ // نان به نرخ روز خوردیم ای دریــــغ
   قصّـه هــای خوب رفت از یادهـــا // بی خبر مـــاندیم از بـــنیادهــــا
   صحبت از عدل و عدالت نابجاست //ســــود در بازار ابن الو قــتهاست…. سپاس از حضورتان.

 2. سلام دوست عزیزم مرحبا به قلم تدبیر شما بانوی گرامی?واقعا” همینطوره دولت ها بیشتر به خوزستان دید درامدی دارند و متاسفانه تلاش و حمایتی برای توسعه این استان نمی کنند

  1. سلام و عرض ادب و احترام مهربانو جان. ضمن سپاس از فهم و نگاهتان عارضم بر ادب آنکه مطلب حاضر به قلم خواهر گرانقدر مان سرکار خانم صغرا محمدپور هست و بنده صرفا به اشتراک گذاری آن اهتمام ورزیدم.. اما در راستای گوهر کلام تان باید عرض کنم تا زمانی که در بازار پر رونق ابن الوقت ها سود کلان در اطاعت و‌تحسین و تأیید باشد، هر روز تجار حریص را شهوت معامله بر آز بود…!! و البته می دانیم تاجر زر نقد را به نسیه کی دهد؟!… درد من این است که متاسفانه کم کم دارد بی لیاقتی در این مرز و بوم فرهنگ می شود… ساده بگویم: انتخاب غلط، ماحصلش فقط درد است.. گویا برخی دست اندرکاران استان، شهد مسند را با اطاعت محض در هم آمیختند…. فارغ از نوای یا للمسلمین….سپاس از مهر حضورتان نازنین دوست.

 3. متن بسیارپرارزش ونابی بوداستاد
  انشالله که به مشکلات خوزستان رسیدگی کنند
  خوزستان سرزمین دفاع،حماسه،سرزمین اولین شهیدان جنگ و…
  امیدوارم به این استان پرمهررسیدگی کنند
  موفق باشین استادگرامی

  1. سلام و عرض ادب و احترام نازنین بانو. رقص قلم ها موزون هست منتها در هیاهوی قیل و قال ها، گوش ها بهوش نیستند… مردم خوزستان تا خود، کمربند همت نبندند هیچ مشکلی حل نخواهد شد…. هرگاه تعصب و قومیت گرایی مدفون شد خرمن خیر تبلور خواهد یافت…. زنده باشید. سپاس از سبزی حضورتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *