تب واکسن کرونا

افزایش ۱۰ برابری قدرت سرایت کرونا

در خبری به نقل از یک عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا آمده است: ویروس کرونا جهش پیدا کرده و قدرت سرایت آن حدود ۱۰ برابر شده است.

به گزارش «ایرنا» مینو محرز افزود: ویروس کرونا که در ماه‌های گذشته در دنیا گسترش پیدا کرده بود، ویروس کرونای نوع B بود. اکنون ویروس جهش یافته به‌عنوان ویروس کرونای نوع G شناخته می‌شود که می‌تواند تعداد بسیار بیشتری را مبتلا کند و اگر در یک جمع یک نفر ناقل باشد می‌تواند تعداد زیادی را مبتلا کند.

 از طرفی هم در مورد خبر ساخت واکسن کرونا چنین آمده است: معاون کل وزارت بهداشت در مورد واکسن کرونا گفت: اکنون ۱۶۵ واکسن در حال ساخته شدن است که ۲۷ عدد از آنها وارد مراحل بالینی و۷ مورد هم وارد مرحله سوم بالینی شده است. تجربیات در دنیا نشان داده تنها ۱۰ درصد از واکسن‌هایی که وارد فاز سوم بالینی می‌شوند موفق خواهند بود. متوسط زمان ساخت واکسن در چند دهه اخیر از زمانی که شروع شده ۷ سال طول کشیده است، اینکه اکنون اعلام می‌شود واکسن کرونا می‌تواند دو ساله تولید شود به این شکل است که برخی موارد ایمنی را اورژانسی فرض کرده و رد می‌کنند.

 

احتمال ابتلاء به کرونا در افرادی که یک بار مبتلا شدند چه قدر است؟!

وی با توجه به سهل انگاری مردم در جدی گرفتن ویروس کرونا چنین افزود: در واقع ما در مقابله با اپیدمی کرونا شل گرفته‌ایم و در عوض ویروس قوی‌تر و مسری‌تر شده است، بنابراین با این شرایط پاییز بسیار بدی در پیش خواهیم داشت. افراد بعد از ابتلا به این بیماری و بهبودی مصونیت پیدا نمی‌کنند و برخی افراد سه ماه بعد از بهبود دوباره مبتلا شده‌اند، عده زیادی از بیماران فروردین امسال مبتلا شده بودند و اکنون دوباره به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند و اگر این موضوع به این شکل باشد، در مورد اثربخشی واکسن هم ابهامات زیادتری ایجاد می‌شود. همچنین به گزارش تابناک، وی با بیان اینکه در صورت بروز تجمعات تعداد بیشتری از افراد گرفتار بیماری کرونا می‌شوند، گفت: هنوز موج دوم بیماری در کشور به اتمام نرسیده، در این شرایط شیوع موج سوم بیچارگی است.

از واکسن روسی چه خبر؟!

قطعا همه می دانند تعجیل در ساخت واکسن کرونا خطراتی را در پی خواهد داشت. بر همین اساس ویتالیا زوروا دو خطر عمده را برای تعجیل در ساخت واکسن کرونا بر می شمرد. اول از همه ممکن است یک سال یا یک سال و نیم بعد از واکسناسیون، نشانه هایی عجیب و ناشناخته در بدن افراد بروز پیدا کند چراکه در طولانی مدت آزمایش نشده است. دوم اینکه در صورت عجله، مشخص نیست بدن تا چه زمانی در برابر این ویروس ایمن می ماند.

با این حال  و بر اساس گفته تاتیانا گالیکووا، معاون نخست وزیر روسیه، دانشمندان این کشور با همکاری وزارت بهداشت، وزارت دفاع و مراکز تحقیقاتی-بهداشتی در حال کار روی ساخت چند ده واکسن کرونا هستند که از بین آنها دو پروژه چشم انداز بهتری دارند و اصلی ترین آنها نیز در مرکز ملی تحقیقات میکروبیولوژی و اپیدمی شناسی “گامالئی” در جریان است.

میخائیل موراشکو وزیر بهداشت روسیه اخیرا اعلام کرد که تست بالینی نخستین واکسن روسی کرونا در مرکز گامالئی با موفقیت انجام شده و در دو ماه آینده دو واکسن کرونای دیگر هم در این کشور تست بالینی خواهند داشت. در مرحله تست بالینی تعداد از کادر درمانی و مقامات شهرداری مسکو به صورت داوطلبانه این واکسن را دریافت کرده اند.

همچنین اعلام شده که این واکسن در روز ۲۲ مرداد به صورت رسمی در مرکز گامالئی مسکو ثبت خواهد شد و سپس ابتدا به کادر پزشکی و سالمندان تزریق می شود. در گزارش های دیگر از روسیه میخوانیم که در ماه اکتبر (مهر ماه) واکسناسیون عمومی کرونا در روسیه آغاز خواهد شد. در حال حاضر نظام بهداشت روسیه تمام توان خود را برای تولید عمده این واکسن بکار گرفته است.

رسانه های روسیه هم این روزها حجم بالایی از اخبار را در ارتباط با واکسن کرونای ساخت این کشور منتشر می کنند؛ موضوعی که به سرعت در همه رسانه های مطرح جهان بازتاب میابد. داشتن دست بالا در ساخت این واکسن، به تازه ترین حوزه رقابت ابرقدرت ها تبدیل شده و حداقل در کوتاه مدت، میتواند چهره ای برتر از کشوری ارائه دهد که در این زمینه پیشرو است.

هرچند دانشمندان و محققان روسی که روی این پروژه کار می کنند دائما می گویند رقبای خارجیِ آنها هنوز به مرحله تست بالینی هم نرسیده و در همان مراحل اولیه نتایج خوبی نگرفته اند، اما سیاسی شدن این رقابت در عرصه بین المللی باعث شده تردیدهای جدی به واکسن روسی کرونا وارد شود.

انتقادات و تردیدها

اول از همه انتقاداتی جدی در داخل روسیه به تبلیغات گسترده رسانه ها از کارآمدی این واکسن مطرح شده است. ویتالیا زوِروا عضو آکادمی علوم روسیه در مصاحبه با رادیو کامسامولسکایا پراودا می گوید: “شروع ساخت یک واکسن تا انجام واکسناسیون عمومی جامعه، به طور متوسط ۴ تا ۵ سال طول می کشد. شاید بتوان این روند را کوتاه کرد اما نه آنطور که طی ۶ ماه به نتیجه برسد. دور زدن و حذف برخی مراحل هم خطرناک است پس به هیچ وجه با چند آزمایش اولیه نمی توان گفت که عملکرد مناسب واکسن روسی کرونا ثابت شده است. در چین در فاز نخست آزمایش بالینی ۵۰۰ نفر شرکت کرده اند و آمریکایی ها می خواهند در فاز سوم روی ۳۰ هزار نفر تست کنند. پس نمی شود تنها با آزمایش روی چند پزشک داوطلب، درباره موثر بودن این واکسن نظر قطعی داد.”

نیکلای کریوچکوف ایمنی شناس روس هم می گوید: یک واکسن موثر و ایمن کرونا در بهترین حالت در بهار سال ۲۰۲۱ می تواند عرضه شود و زودتر از آن ممکن نیست.

دکتر «مینو محرز» متخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته علمی مبارزه با کرونا معتقد است روس‌ها در زمینه ساخت واکسن هنوز موفق نشده‌اند و این یک نمایش است. به گفته او امکان ندارد ایران از واکسن ساخت روسیه استفاده کند چراکه ایمن‌بودنش اثبات نشده است.

علی ای حال بنا بر گفته ی اخیر رئیس سازمان بهداشت جهانی، این ویروس تا چند دهه زندگی مردم را هم چنان تحت‌تاثیر قرار خواهد داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *