قلب آهسته حسین می گوید

امام حسين (ع) فرمود:

«خَمْسٌ مَنْ لَمْ تَكُنْ فِيهِ لَمْ يَكُنْ فِيهِ كَثِيرُ مُسْتَمْتِعٍ: اَلْعَقْلُ، وَ الدّينُ وَ الاَدَبُ، وَ الْحَيَاءُ وَ حُسْنُ الْخُلْقِ».

 «پنج چيز است كه در هركسى نباشد، خير زيادى در او نيست: عقل، دين، ادب، حيا و خوش‏خويى».

(حياة الامام الحسين(ع)، ج ۱ ص۱۸۱ )

***********

گویند: مُحرّم، خیمه ای است که محبان خاندان نور در آن به شراب طهور اشک و عزا دعوت شده اند. محبانی که در تلألوء پژواک فریاد لبیک یا حسین شان اهل زمین و آسمان پا به پای شان می گریند. کسی چه می داند، شاید آن روز که امام باقر(ع) «لبیک یا حسین‌» را اینگونه تفسیر می کرد حال و روز محبین امروز را می دید. همان روز که غریبانه فرمود:

«اگر بدن و زبانم به استغاثه و استنصار تو در کربلا جواب نداد، اما قلب و گوش و چشمم به تو جواب می‌دهد. من امروز با همه وجودم هستم؛ فقد اجابک قلبی وسمعی وبصری و رأیی وهوای علی التسلیم»( کامل الزیارات)

و امروز ما هم از اعماق وجودمان فریاد بر می آوریم:

یا حسین این بار با پای دل آمده ایم. تو را به غربت روضه های مانده در انتظار و اشک خشکیده ی مانده بر دار نخیل منابر قسمت می دهیم این محرم را خودت میزبان مان باش. آقا جان باور کن این بار میهمان در عطش برق گوشه ی نگاهت، با تمام وجود آمده ست. ای کشته ی اشک ها، ای جوانمرد ای امیر، اشک هایمان را گرم در آغوش گیر.

********

 

پیامبر رحمت(ص)فرمودند:

«شهادت حسین(ع) حرارتی در دل های مؤمنان است که هرگز سردنمی شود. – ان لقتل الحسین علیه السلام حرارة فی قلوب المؤمنین لا تبرد ابدا.»(جامع احادیث ۵۵۶/۱۲)

حرارتی که هرگز به سردی نمی‌گراید

اما یک مصیبت و غم از دست رفتن در دنیا واقع شد که فراموش نمی‌شود و آن، غم شهادت امام حسین (علیه السلام) است که در دل مۆمنان است و حرارت آن، به سردی نمی‌گراید، امام صادق (علیه‌السلام) در این‌باره فرمودند: «نَظَرَ النَّبِیُّ (صلی الله علیه و آله) إِلَى الْحُسَیْنِ بْنِ عَلِیٍّ (علهیما السلام) وَ هُوَ مُقْبِلٌ فَأَجْلَسَهُ فِی حِجْرِهِ وَ قَالَ إِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ حَرَارَةً فِی قُلُوبِ الْمُۆْمِنِینَ لَا تَبْرُدُ أَبَداً [مستدرك الوسائل، ج ۱۰، ص۳۱۸] نبیّ اکرم (صلی‌الله علیه و آله) به حسین (علیه السلام) نگاهی کرد در حالی که در مقابلش بود؛ پس او را روی دامن نشاند و فرمود: همانا بر اثر کشته شدن حسین، گرمایی در دل‌های مۆمنان ایجاد می‌شود که هرگز خاموش نخواهد شد». و این، به خاطر آن است که امام حسین (علیه السلام) و یاران بزرگوارش؛ در راه خدا و در راه آزادگی و شرف و فضیلت، همه ‌چیز خود را فدا کردند و این معانی، کهنه‌شدنی نیستند، پس آن شهادت و مظلومیت هم فراموش یا کهنه نمی‌شوند.

روح سردار دلها شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی شاد. چقدر این روزها دلمان بودنش را می خواهد. همان که قلم ها به هر نوای حزینی بهانه ی نوشتنش را دارند..

برخیز که شور محشر آمد

ویژه ی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی

 

و در این میان نوشته ی مهدی محمدی تحلیلگر سیاسی، پرده ی بغض را درید آنجا که نوشت:

  اولین محرم بدون حاج قاسم، حال و هوایی دیگر خواهد داشت. امسال روضه عباس برای هیچ کس مانند سابق نخواهد بود و فهمیدن داغ دل زینب پس از آنکه دید امامش دست به کمر گرفته و به خود می پیچد، بسی شگفت تر و گرانبارتر خواهد بود. شیعه، داغی تازه در سینه دارد که تازه راز ‘لن تبرد ابدا’ را آشکار کرده است. بر حسین روز و شب خواهیم گریست و نخواهیم خواست که این داغ سرد شود چون با گرما وحرارت آن، زندگی مان معنایی دیگر پیدا کرده است.

امسال چگونه عزادار آقا امام حسین (ع) باشیم؟!

مراسم عزادارى عاشوراى حسینى نباید ما را از روح حماسى آن غافل سازد. بر همین اساس متذکر می شویم اصل عزادارى و سوگوارى بر امام حسین علیه السلام و یاران باوفایش مورد سفارش و تأکید اولیاى دین بوده است. شیعیان و علاقمندان به سرور آزادگان حسین بن على علیه السلام نیز در طول تاریخ، از سوگوارى و عزادارى براى آن حضرت غافل نبوده ‏اند. امروز نیز در هر نقطه ‏اى از جهان که مسلمانان آگاه به ماجراى کربلا حضور دارند، حدّاقل در دهه‏ ی نخست محرّم و به ویژه روزهاى تاسوعا و عاشورا به خیل عزاداران حسینى مى‏ پیوندند و به اندازه توان خود، ابراز ارادت می کنند. اما امسال در پی ادامه وضعیت نگران کننده کرونا در بسیاری از استان‌های کشور و بنا به توصیه ی همگانی می طلبد به روش های دیگر عزاداری توجه ویژه ای داشته باشیم. در ذیل مختصرا  به دو مورد می پردازیم.

عزاداری قلبی

در این سنخ عزاداری؛ سخن از آه کشیدن و سوختن است که به خودی خود تسبیح است که امام صادق(ع) فرمودند:«نفس المهموم لظلمنا تسبیح .» (امالی مفید۳۳۸) و آدمی را مورد دعای مستجاب آن حضرات قرارمی دهد؛ امام صادق(ع) بر سجاده خود نشسته و بر زائران و سوگواران، چنین دعا می کردند:

«خدایا…آن دیدگان را که اشکهایش در راه عاطفه بر ما جاری شده و دل هایی را که بخاطر ما نالان گشته و آن فریادها و ناله هایی را که در راه ما بوده است، مورد رحمت قرار بده.»(بحار الانوار.ج۹۸ص۸)

عزاداری فکری

 

استاد مطهری(ره)، عبادت فکری را از مختصات اسلام دانسته و سرّ خاتمیت را در این می داند که خواسته؛ بشر به جایی برساند که صاحب تفکر باشد.

گرچه عزاداری فکری پرارزش است اما کم مشتری است! البته عبادت فکری که به ظاهر از عبادت مالی و بدنی آسانتر است، امابسیاری به عبادت فکری”روی خوشی نشان نمی دهند.

عزاداری فکری و عقلی با سه مهم قابل تحقق است:

اولا؛ بامطالعه در مضامین دعاها و زیارت های مربوط به حضرت اباعبدالله(ع . واقعا امسال چندبار ترجمه زیارت های امام حسین را دقیق بخوانیم.

وثانیا؛ کتابها و مقالات مفید در مورد امام حسین(ع) را بخوبی مطالعه کنیم.

وثالثا؛ استماع سخنرانی ها، که بهره مندی منظم از مباحث اساتید درفضای مجازی نعمت خوبی است.

***********

محرم آغاز سال قمری است.

آغاز می شود سالی که دل های همیشه عاشق را، دوباره متوجه «مکتب سرخ شهادت»

خواهد کرد، مکتبی که نشان از پویایی و جاودانگی شهادت دارد؛

شهادت: میوه ی همان درختی که ریشه در «هَیهات مِنّ الذلّة» دارد و

ارمغان ماه محرم به تمام آزادگان جهان است.

آری! «هَیهات منّ الذّله» کلید اسرار و رموز ماه محرم است.

ماهی که هر بار با حضور دوباره اش به تفسیر شرافت و عزّت انسانی می پردازد و

دلِ انسان های آزاده را به دقایق عارفانه عاشورا می سپارد.

 

زیارت عاشورا

حاج میثم مطیعی

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اَباعَبْدِاللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَابْنَ رَسُولِ اللَّهِ

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا خِیَرَةَ اللَّهِ و َابْنَ خِیَرَتِهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَابْنَ اَمیرِالْمُؤْمِنینَ و َابْنَ سَیِّدِ الْوَصِیّینَ

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَابْنَ فاطِمَةَ سَیِّدَةِ نِساَّءِ الْعالَمینَ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا ثارَ اللَّهِ وَ ابْنَ ثارِهِ وَ الْوِتْرَ الْمَوْتُورَ

 اَلسَّلامُ عَلَیْکَ وَعَلَی الاَْرْواحِ الَّتی حَلَّتْ بِفِناَّئِکَ عَلَیْکُمْ مِنّی جَمیعاً سَلامُ اللَّهِ اَبَداً ما بَقیتُ وَ بَقِیَ اللَّیْلُ وَالنَّهارُ…

 

 

 

 

2 دیدگاه در “قلب آهسته حسین می گوید”

    1. زنده باشید ان شاء الله. قبول حق. سپاسدار احسان نگاه و همرهی همیشه بر خیرتان هستم. محفوظ باشید ان شاء الله.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *