رازهای مصر باستان

« بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ »

فَلَا أُقْسِمُ بِمَا تُبْصِرُونَ (۳۸) وَمَا لَا تُبْصِرُونَ (۳۹) إِنَّهُ لَقَوْلُ رَسُولٍ كَرِيمٍ (۴۰) وَمَا هُوَ بِقَوْلِ شَاعِرٍ قَلِيلًا مَا تُؤْمِنُونَ (۴۱) وَلَا بِقَوْلِ كَاهِنٍ قَلِيلًا مَا تَذَكَّرُونَ (۴۲) تَنزِيلٌ مِنْ رَبِّ الْعَالَمِينَ (۴۳) / ۳۸ -۴۳ : حاقه

سوگند ياد مي كنم به آنچه مي بينيد و آنچه نمي بينيد كه اين قرآن قطعاً سخن فرستاده اي بزرگوار است؛ و آن سخن شاعري نيست. اما اندك ايمان مي آوريد؛ و سخن كاهني نيست.هرچند اندك پند مي گيريد. [پيام] فرودآمده اي است از جانب پروردگار جهانيان.

*************

خداوند متعال می فرماید:
« وَ جاوَزْنا بِبَنی إِسْرائیلَ الْبَحْرَ فَأَتْبَعَهُمْ فِرْعَوْنُ وَ جُنُودُهُ بَغْیاً وَ عَدْواً حَتَّى إِذا أَدْرَکَهُ الْغَرَقُ قالَ آمَنْتُ أَنَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ الَّذی آمَنَتْ بِهِ بَنُوا إِسْرائیلَ وَ أَنَا مِنَ الْمُسْلِمینَ (۹۰) آلْآنَ وَ قَدْ عَصَیْتَ قَبْلُ وَ کُنْتَ مِنَ الْمُفْسِدینَ (۹۱) فَالْیَوْمَ نُنَجِّیکَ بِبَدَنِکَ لِتَکُونَ لِمَنْ خَلْفَکَ آیَةً وَ إِنَّ کَثیراً مِنَ النَّاسِ عَنْ آیاتِنا لَغافِلُونَ ـــــ

و بنى اسرائیل را از دریا عبور دادیم؛ و فرعون و لشکرش از سر ظلم و تجاوز، به دنبال آنها رفتند؛ هنگامى که غرقاب دامن او را گرفت، گفت: «ایمان آوردم که هیچ معبودى، جز کسى که بنى اسرائیل به او ایمان آورده اند، وجود ندارد؛ و من از مسلمین هستم» (۹۰) الآن؟!! در حالى که قبلاً عصیان کردى، و از مفسدان بودى! (۹۱) پس امروز، بدنت را نجات مى دهیم، تا نشانه ای باشی براى آیندگان؛ در حالی که بسیارى از مردم، از آیات ما غافلند  (سوره یونس)

******

چند روزی است که در بحبوحه ی خبرهای جنجالی کرونایی و انتخاباتی و ساخت واکسن کرونا انتشار خبر تأیید جسد مومیایی شده ی رامسس دوم، موج جدیدی از تفکر عمیق دینی، حول محور حقانیت اسلام و اعجاز قرآن کریم در اذهان عمومی جهان ایجاد کرده است. تفکری که جزء صاحبان خرد و طالبان حق را بدان راهی نیست. در همین راستا صرفا برای صاحبان فهم و جویندگان حق، در ذیل، به بیان مطلب می پردازیم.

رامسس دوم کیست؟!

«رامسس دوم یا رامسس کبیر (*Riʕmīsisu؛ معنا:زادهٔ رع) (زاده ۱۳۰۲، پادشاهی ۱۲۸۰–۱۲۱۳ (پیش از میلاد)) فرعون مصر باستان از دودمان نوزدهم پادشاهان آن سرزمین بود. بسیاری او را نیرومندترین فرعون تاریخ مصر باستان می‌دانند.

ستی یکم پدرش هنگامی که او چهارده ساله بود وی را به جانشینی برگزید. او از همین سن همراه پدرش در جنگ علیه اقوام نوبیایی و لیبی شرکت می‌کرد. رامسس در آغاز دهه سوم زندگی به پادشاهی رسید. او ۶۶ سال و دو ماه پادشاهی نمود و قریب به نود و شش سال زیست. او مؤثرترین فرعون در پاک کردن دورهٔ آمارنا از تاریخ مصرست. او پایتخت را از شهر تبس به رامسس برد. رامسس دوم سومین فرعون از دودمان نوزدهم بود. وی در جنگ با امپراتوری هیتی توانست بر سرزمینهای خاوری مدیترانه دست یابد.

برخی او را فرعون هم دوره موسی و سفر خروج او می‌دانند. او دارای ۴۴–۵۶ پسر و ۴۰–۴۴ دختر بود.[۱]

فرعون بزرگ، رامسس، علاقه زیادی به بناهای تاریخی داشت. در زمان رامسس دوم بیشترین ساختمان‌ها و بناهای معماری مطرح مصر باستان ساخته شد. بناهایی که بسیاری ازآنها هنوز هم در مصر در دسترس هستند. رامسس به دلیل داشتن قدرت نظامی و آبادانی که در مصر ایجاد کرد به عنوان یکی از بزرگترین فرمانروایان مصر باستان شناخته می‌شود. او در نود و دو سالگی و پس از شصت و هفت سال حکومت بر مصر، در حالی که بیش از صد فرزند از خود به جای گذاشت، درگذشت.»

https://fa.wikipedia.org/wiki/

*******************

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درون معبد شواهدی به دست آمده که نشان میدهد این فرعون خدای خورشید را پرستش کرده است.
معبد قدیمی دارای ۱۱۰ فوت عرض- ۳۳ متر- و ۱۷۰ فوت – ۵۲ متر- طول دارد.

فرعون مصر باستان از دودمان نوزدهم پادشاهان آن سرزمین بود. بسیاری او را نیرومندترین فرعون تاریخ مصر باستان می‌دانند.

ستی یکم پدرش هنگامی که او چهارده ساله بود وی را به جانشینی برگزید. او از همین سن همراه پدرش در جنگ علیه اقوام نوبیایی و لیبی شرکت می‌کرد.

رامسس در آغاز دهه سوم زندگی به پادشاهی رسید. او ۶۶ سال و دو ماه پادشاهی نمود و قریب به نود و شش سال زیست. او موثرترین فرعون در پاک کردن دورهٔ آمارنا از تاریخ مصرست. او پایتخت را از شهر تبس به رامسس برد. رامسس دوم سومین فرعون از دودمان نوزدهم بود. وی در جنگ با امپراتوری توانست بر سرزمینهای خاوری مدیترانه دست یابد.

این فرعون دارای ۱۰۰ فرزند بود که بیش از دیگر فراعنه مصر زاد و ولد کرده بود.

باستان شناسان درون آرامگاه رامسس ستون های سنگی آبی به همراه گلدان های زیادی یافته اند. درون معبد یک اتاق سنگی وجود داشته که درون آن ۳ اتاق موازی در کنار هم قرار دارند. درون دیوارهای سنگی نقاشی های خدایان خورشیدی کشیده شده که از اعتقادات این فرعون خبر می دهد.

به عقیده محققان کشف این مقبره می تواند شواهد کافی از ساختار مذهبی و وضعیت فرقه های مذهبی در آن زمان به محققان بدهد.

در گذشته های دور در مصر باستان اغلب فراعنه مصر به عنوان خدایان و خالق همه چیز شناخته می شدند.

پروفسور «میرسولا وباتا» از محققان پروژه در این باره گفت:« وجود عناصری چون تصاویر خدایان خورشید اهمیت این خدا را برای فرعون نشان میدهد.

https://www.yjc.ir/fa/news/6285800/

*******************

خداوند متعال می فرماید:
« وَ جاوَزْنا بِبَنی إِسْرائیلَ الْبَحْرَ فَأَتْبَعَهُمْ فِرْعَوْنُ وَ جُنُودُهُ بَغْیاً وَ عَدْواً حَتَّى إِذا أَدْرَکَهُ الْغَرَقُ قالَ آمَنْتُ أَنَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ الَّذی آمَنَتْ بِهِ بَنُوا إِسْرائیلَ وَ أَنَا مِنَ الْمُسْلِمینَ (۹۰) آلْآنَ وَ قَدْ عَصَیْتَ قَبْلُ وَ کُنْتَ مِنَ الْمُفْسِدینَ (۹۱) فَالْیَوْمَ نُنَجِّیکَ بِبَدَنِکَ لِتَکُونَ لِمَنْ خَلْفَکَ آیَةً وَ إِنَّ کَثیراً مِنَ النَّاسِ عَنْ آیاتِنا لَغافِلُونَ ـــــ

و بنى اسرائیل را از دریا عبور دادیم؛ و فرعون و لشکرش از سر ظلم و تجاوز، به دنبال آنها رفتند؛ هنگامى که غرقاب دامن او را گرفت، گفت: «ایمان آوردم که هیچ معبودى، جز کسى که بنى اسرائیل به او ایمان آورده اند، وجود ندارد؛ و من از مسلمین هستم» (۹۰) الآن؟!! در حالى که قبلاً عصیان کردى، و از مفسدان بودى! (۹۱) پس امروز، بدنت را نجات مى دهیم، تا نشانه ای باشی براى آیندگان؛ در حالی که بسیارى از مردم، از آیات ما غافلند » (سوره یونس)

هنگامی که فرانسوا میتران در سال ۱۹۸۱ میلادی زمام امور فرانسه را بر عهده گرفت،ازمصر تقاضا شد تا جسد مومیایی شده فرعون رامسس دوم را برای برخی آزمایشها و تحقیقات از مصر به فرنسه منتقل کند. جسد فرعون به مکانی با شرایط خاص در مرکز آثار فرانسه انتقال داده شد تا بزرگترین دانشمندان باستان شناس به همراه بهترین جراحان و کالبد شکافان فرانسه، آزمایشات خود را بر روی این جسد و کشف اسرار متعلق به آن شروع کنند. رئیس این گروه تحقیق و ترمیم جسد یکی از بزرگترین دانشمندان فرانسه به نام پروفسور موریس بوکای بود، او بر خلاف سایرین که قصد ترمیم جسد را داشتند، در صدد کشف راز و چگونگی مرگ این فرعون بود. تحقیقات پروفسور بوکای همچنان ادامه داشت تا اینکه در ساعات پایانی شب نتایج نهایی ظاهر شد؛ بقایای نمکی که پس از ساعت‌ها تحقیق بر جسد فرعون کشف شد دال بر این بود که او در دریا غرق شده و مرده است؛ و پس از خارج کردن جسد او از دریا برای حفظ جسد، آن را مومیایی کرده اند. لازم به ذکر است که طبق نوشته های مصری او در جنگ کشته است؛ امّا هیچ گونه آثار جراحت بر پیکر او دیده نمی شود؛ و در میان مومیایی ها، سالمترین آنهاست. نوشته های مصری از او به بزرگی یاد نموده و او را خدای بی همتا خوانده اند؛ ولی نگفته اند که او در جنگ با چه کسی و چگونه مرده است.
اما مسأله غریب و آنچه باعث تعجب بیش از حدّ پروفسور بوکای شده بود این مسأله بود که چگونه این جسد سالمتر از سایر اجساد، باقی مانده، در حالی که این جسد از دریا بیرون کشیده شده است؛ و قاعدتاً باید تا زمان مومیایی شدن تا حدودی فاسد می شده است؛ و این فساد اوّلیّه باید در طول این مدّت چند هزار ساله، مومیایی او را از دیگر مشابه های خودش فرسوده تر می کرده است . حیرت و سر در گمی پروفسور دو چندان شد وقتی دید نتیجه ی تحقیق او کاملا مطابق با نظر مسلمانان در مورد غرق شدن فرعون و نجات یافتن بدن او از آب است؛ و از خود سئوال می کرد که چگونه این امر ممکن است با توجه به اینکه این مومیایی در سال ۱۸۹۸ میلادی و تقریبا در حدود ۲۰۰ سال قبل کشف شده است،در حالی که قرآن مسلمانان حدود ۱۴۰۰ سال پیش نوشته شده است؟! چگونه ممکن است بشری چنین گزارش دقیقی از ماجرا داده باشد در حالی که نه عرب و نه هیج انسان دیگری از مومیایی شدن فراعنه توسط مصریان قدیم آگاهی نداشته و زمان زیادی از کشف این مسأله نمی گذرد؟! پروفسور موریس بوکای تورات و انجیل را بررسی کرد امّا آنها فقط به غرق شدن او اشاره داشتند و هیچ ذکری از نجات جسد فرعون به میان نیاورده بودند. پس از اتمام تحقیق و ترمیم جسد فرعون، آن را به مصر بازگرداندند؛ ولی موریس بوکای خاطرش آرام نگرفت تا اینکه تصمیم گرفت به کشورهای اسلامی سفر کند تا از صحت خبر در مورد ذکر نجات جسد فرعون توسط قرآن اطمینان حاصل کند. یکی از مسلمانان قرآن را باز کرد و آیه ۹۲ سوره یونس را برای او تلاوت نمود. این آیه او را بسیار تحت تاثیر قرار داد و لرزه بر اندام او انداخت و با صدای بلند فریاد زد: من به اسلام داخل شدم و به این قرآن ایمان آوردم. موریس بوکای با تغییرات بسیاری در فکر و اندیشه و آیین به فرانسه بازگشت و دهها سال در مورد تطابق حقایق علمی کشف شده در عصر جدید با آیه‌های قرآن تحقیق کرد و حتّی یک مورد از آیات قرآن را نیافت که با حقایق قطعی علمی ـ نه فرضیّات ـ تناقض داشته باشد.
وی حاصل تحقیقات چندین ساله ی خود را در کتابی به نام « مقایسه ای میان: تورات، انجیل، قرآن و علم » ثبت نمود. این کتاب توسّط ذبیح الله دبیر به زبان فارسی ترجمه شده است. این کتاب با عنوان « عهدین، قرآن و علم» نیز معروف است. ترجمه ی دیگری از محمود نورمحمدی نیز برای این کتاب وجود دارد که توسّط انتشارات سایه‌گستر، در سال ۱۳۸۶ منشر شده است.

https://www.porseman.com/article/%D8%AE%D8%A8%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%86-%D9%82%D8%B1%D8%A2%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D8%B9%D9%88%D9%86-%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%B3%D8%B3-%D8%AF%D9%88%D9%85/162671

**************

نکات قابل تأمل این نوشتار:

نکته ی اول: این مومیایی در سال ۱۸۹۸ میلادی و تقریبا در حدود ۱۲۰ سال قبل کشف شده است. اما هنگامی که فرانسوا میتران در سال ۱۹۸۱ میلادی زمام امور فرانسه را بر عهده گرفت،ازمصر تقاضا شد تا جسد مومیایی شده فرعون رامسس دوم را برای برخی آزمایشها و تحقیقات از مصر به فرنسه منتقل کند…اما مسأله غریب و آنچه باعث تعجب بیش از حدّ پروفسور بوکای (رئیس تیم تحقیقاتی)شده بود این مسأله بود که چگونه این جسد سالم تر از سایر اجساد، باقی مانده، در حالی که این جسد از دریا بیرون کشیده شده است؛ و قاعدتاً باید تا زمان مومیایی شدن تا حدودی فاسد می شده است؛ و این فساد اوّلیّه باید در طول این مدّت چند هزار ساله، مومیایی او را از دیگر مشابه های خودش فرسوده تر می کرده است. حیرت و سر در گمی پروفسور دو چندان شد وقتی دید نتیجه ی تحقیق او کاملا مطابق با نظر مسلمانان در مورد غرق شدن فرعون و نجات یافتن بدن او از آب است؛ و از خود سئوال می کرد که چگونه این امر ممکن است با حدود ۱۴۰۰ سال پیش نوشته شده است؟! چگونه ممکن است بشری چنین گزارش دقیقی از ماجرا داده باشد در حالی که نه عرب و نه هیج انسان دیگری از مومیایی شدن فراعنه توسط مصریان قدیم آگاهی نداشته و زمان زیادی از کشف این مسأله نمی گذرد؟! پروفسور موریس بوکای تورات و انجیل را بررسی کرد امّا آنها فقط به غرق شدن او اشاره داشتند و هیچ ذکری از نجات جسد فرعون به میان نیاورده بودند. پس از اتمام تحقیق و ترمیم جسد فرعون، آن را به مصر بازگرداندند؛ ولی موریس بوکای خاطرش آرام نگرفت تا اینکه تصمیم گرفت به کشورهای اسلامی سفر کند تا از صحت خبر در مورد ذکر نجات جسد فرعون توسط قرآن اطمینان حاصل کند. یکی از مسلمانان قرآن را باز کرد و آیه ۹۲ سوره یونس را برای او تلاوت نمود. این آیه او را بسیار تحت تاثیر قرار داد و لرزه بر اندام او انداخت و با صدای بلند فریاد زد: من به اسلام داخل شدم و به این قرآن ایمان آوردم.

نکته ی ی دوم: همانطور که در متن آمده ست کشف این جسد به سال ۱۸۹۸ میلادی یعنی حدود ۱۲۰ سال پیش بود و از سال  ۱۹۸۱ تا به اکنون هم بزرگترین دانشمندان باستان شناس به همراه بهترین جراحان و کالبد شکافان فرانسه، آزمایشات خود را بر روی این جسد و کشف اسرار متعلق بدان اعمال نمودند. اما در بیان این که این جسد متعلق به رامسس دوم هست تردید داشتند. چرا که در کتب مقدس تورات و انجیل از تمامی حکام مصر، تحت عنوان فرعون نام برده شده است.(بدین معنی که عنوان فرعون برای همه ی آنها لحاظ شده است) و این در حالی ست که کتاب آسمانی قرآن کریم از آنها به عنوان عزیز مصر یاد کرده و تنها از حکام زمان حضرت موسی (ع) به عنوان فرعون یاد می کند...البته پذیرش این مساله توسط تیم تحقیقاتی با توجه به صراحت آیه ی ۹۲ سوره ی مبارکه ی یونس کار چندان ساده ای نبود و نیست. اما آنچه مد نظر ماست این است که در نهایت اینک پس از سال های متوالی شک و تردید تیم تحقیقاتی باستان شناسی به اجماع رسیدند که این جسد متعلق به خود رامسس دوم می باشد.

نکته ی سوم: فَالیومَ نُنجّیکَ بِبَدنِکَ لِتَکونَ لِمَنْ خَلْفکَ آیةً وَ إنَّ کثیراً منَ النّاس عَن آیاتِنا لَغافِلُونَ.۱

امروز جسد بی جانت را بر بلندای ساحل می افکنیم تا برای پیشینیان، نشانه و عبرت باشی،هر چند بسیاری از مردم از آیات ما غافلند.

از میان ده ها فرعونی که بر مصر حکومت کرده اند، برخی از شهرت بیشتری برخوردار بودند. آنان در مصر باستان می زیستند واهرام مصر در دوره ی آنان ساخته شده است. برخی از فراعنه ی مصر،زن بودند. حتچپسوت، دختر یکی از فراعنه ی مصر بود که به همسری یکی دیگر از فراعنه در آمد و پس از مرگ همسرش، بیست سال به عنوان فرعون به مصر حکومت کرد. او چهره و پوشش خود را شبیه فرعون های مرد می آراست.۲

یکی از فرعون های معروف مصر که بیش ترین آثار باقی مانده از مصر باستان مربوط به اوست، رامسس دوم نام داشت که حضرت موسی(ع) در زمان او ظهور کرد.

رامسس دوم (سیرزستریس) همان فرعونی است که حضرت موسی(ع) را پرورش داد و فرزندش، ریان با معروف به منفتاح، همان فرعونی است که در دریا غرق شد . سنگ نبشته های موجود در موزه ی مصر، از ادعای خدایی این فرعون، شکنجه کردن بردگان و به کارگیری و استضعاف بنی اسراییل حکایت می کند.۳

قرآن، نجات و بقای جسد فرعون را آیه ای از آیات الهی معرفی می کند؛ یعنی همان گونه که باید آیات ملفوظ خدا ر مطالعه کرد،باید به مطالعه و مشاهده ی آیات ملحوظ خداوند پرداخت و از آن ها پند گرفت.

در عصری که قرآن اعلام داشت جسد فرعون نجات داده خواهد شد،این جسد و جسد فراعنه دیگر در گورهای دره ی پادشاهان در طیوه (تب) در آن سوی نیل قرار داشت، ولی در آن زمان،مردم از آن کاملاً بی خبر بودند. در پایان قرن نوزدهم بود که کاوشگران، جسد فرعون معاصر حضرت موسی(ع) را در آن جا کشف کردند. امروز این جسد در تالار اجساد مومیایی شده ی پادشاهان در موزه ی قاهره در برابر دید تماشاگران قرار دارد.۴ لوره، جسد مومیایی شده فرعون منفتاح پسر رامسس دوم را در سال ۱۸۹۸ میلادی در دره ی پادشاهان در طیوه،کشف کرد که از آن جا به قاهره منتقل شد.۵

جسد مومیایی شده که در پارچه ای کتانی پوشیده شده، در محفظه ی شیشه ای ساده قرار گرفته است که آن را کاملاً از فضای خارج جدا می سازد و از آلودگی آن به وسیله حیوانات ذره بینی جلوگیری می کند. سروگردن این جسد، باز است و باقی جسد، با پارچه کتان پوشیده شده است.

فَاِنْ کُنْتَ فی شَکٍّ مِمّا أنْزَلْنا إلَیکَ فَسْئَل الّذینَ یقْرَءونَ الْکِتابَ مِن قَبْلِکَ لَقَدْ جاءَکَ الحَقّ مِن رَبِّکَ فَلا تَکونَن من الممترین.۶

و اگر در آن چه به سوی تو نازل کرده ایم، تردید داری، از کسانی که پیش از تو کتاب آسمانی می خواندند، بپرس.همان حق از جانب پروردگارت به سوی تو آمده است. زنهار! از تردید کنندگان مباش.

پی نوشت برای نکته ی سوم:

۱ یونس۹۲۱

۲٫تاریخ ایران و جهان،ج۱، ص۴۷، آموزش و پرورش،۱۳۸۱٫

۳٫تفسیر الجواهر، طنطاوی،چاپ مصر ، ج۶،صص۸۵ـ۸۶٫

۴٫مقایسه ای میان تورات،انجیل،قرآن و علم ، دکتر بوکای، صص۳۱۹ـ ۳۲۰٫

۵٫باستان شناسی وجغرافیای تاریخی قصص قرآن ، عبدالکریم بی آزار شیرازی،نشر فرهنگ اسلامی، ص ۲۲۸ .

۶٫یونس،۹۴٫

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *