ریشه در خاک. خان پری

جلد اول کتاب ” ریشه در خاک تحت عنوان “خان پری “به قلم لیلا محمدپور به تازگی از نشر داسای منتشر شده است. این کتاب زندگی نامه ی زنی بختیاری است به نام خان‌پری. که همگی گویای تصاویری غنی از نجابت، گذشت، ایثار، فداکاری، عشق و شوق عجیبی است که او با وجود همه‌ی ناملایمات روزگار به زندگی داشت؛ خان‌پری تا آخرین لحظات عمر شاکر فرصت حیات بود و این دقیقاً همان چیزی است که امروزه در کوچه پس‌کوچه‌های مدرنیته در حال رنگ‌باختن است.

ریشه در خاک در واقع توصیف یک ماجرا نیست. بلکه در دل خود ماجراها دارد. به همین دلیل نمی توان در وصفش به چند جمله اکتفاء کرد. چراکه این کتاب به الگوریتمی می ماند که درنهایت نویسنده قصد دارد در لایه لایه ی نوشتار قلمش به میزان بالای اثر گذاری نظام سیستماتیک خانواده در رشد و سلامت افراد بپردازد.

این کتاب نگاه متفاوتی به منشور عشق دارد. تا جایی که حقیقت عشق را از تملک تندیسی خارج و به دگردیسی معنوی سوق می دهد. و خیلی آرام و لطیف زیر چتری از جملات، نگاهی روان و بی تکلف به کمال رشد آدمی در مسیر فرصت حیات دارد.

خوانندگان در این کتاب منشور خاصی ازعشق مادرانه را به نظاره خواهندنشست. تا جایی که بتوانند، ملموسا و عمیقا به درک کاملی از یک الگوی خالص زن ایرانی پی ببرند و در صیانت از بنیان مقدّس خانواده، به جوهره‌ی زرین وجود خود از دل و جان بکوشند و هرگز در دام‌های پر فریب و خوش‌آب‌ورنگ این عصر سراب گرفتار نگردند و با افتخار بپذیرند زن‌بودن ضعف نیست، بلکه نهایت عزتمندی است و این مهم را تنها زنی عمیقاً می‌فهمد که به اصل گوهر وجود خویش معرفت یابد؛ زیرا چنین زنی در مسیر ازدواج صحیح هم چنان با دقت عمل می‌کند که درست زیر سقف بلند سپید عفت به شمیم نام مقدّس مادر معطر  شود.

شرح مختصر از داستان:

خان پری در اواخر هشت سالگی بنا بر رسم و رسومات غلط ناخواسته با پسر عمویش اصلان که از مادری بی اصل و نسب بود ازدواج می کند، اصلان مرد قمار باز و خطرناکی بود. پس از یک دوره کوتاه زندگی مشترک و پس از قتل اصلان، خان پری با پسر عمه اش علی جان ازدواج می کند. ازدواجی که ماحصلش شش فرزند بود و دست بر روزگار محل امتحان میزان صبرش در زندگی شد. این کتاب بر اساس اتفاقات واقعی است که در زندگی خان پری افتاده  و پرده از رمز حیات بر می دارد. وی در تمام طول عمر خود با رعایت حقوق شرعی و اجتماعی علی رغم زن بودن با عزمی مردانه به آهنگ همتی جانانه در راه حفظ و تحکیم خانواده از تمام وجودش مایه گذاشت و با وجود سختی های زندگی و رنج های فراوانی که کشید هر گز از پا نیفتاد و تا آخرین لحظات عمر با عزتش برای زندگی جنگید. و مهم ترین درس او برای همه دختران و زنان این مرز و بوم تسلیم شدن محض در برابر خواست حق و تسلیم نشدن در برابر طوفان های ناخواسته ی زندگی است.

عنوان : ریشه در خاک. جلد اول. خان پری

مولف: لیلا محمدپور

ناشر: انتشارات داسای

مرکزپخش و سفارش. واتساپ:۰۹۳۹۳۲۷۶۴۷۲

 

https://www.mehrnews.com/news/5439920/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B1%DB%8C%D8%B4%D9%87-%D8%AF%D8%B1-

ترانه مو که از پاکی دلوم

مسعود بختیاری

مو که از پاکی دلم چی آسمونه

ندونم سیچه چینون وام سرگرونه

سی چینون وام سرگرونه

سر به صحرا بنم از بی همزبونی

سخته تهنا مندن و درد زمونه*

تهنا با درد زمونه

دل گرونیم همه جا به هر دیاره

ار کویر سهده‌یه ار لاله زاره

ار چی اورا ندرای به آسمونم*

دانلود آهنگ قدیمی دهه ی هفتاد

دشت جونم تشنه و بی چشمه ساره*

دی پوییزم بی بهاره

من که از پاکی دلم مثل آسمونه

نمیدونم برا چی اینطور باهام سرگرونه

برا چی باهام سرگرونه*

سر به صحرا بذارم از بی همزبونی

سخته تنها موندن و درد زمونه

تنها باشه درد زمونه

دلتنگیم همه جا به هر محل و دیار است

اگر کویر سوخته است اگر لاله زار است

اگر مثل ابرها در نیای به آسمونم*

دشت جونم تشنه و بی چشمه سار است

دیگه پاییزم بی بهاره…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *