راههای پیشگیری از دلزدگی زناشویی

   راه­های پیشگیری ازدلزدگی زناشویی

۱– عشق ورزیدن به همسر به عنوان اولین و مهمترین فرد زندگی.

۲- اختصاص زمان جداگانه به همسر. در جریان این زمانهاست که مسائل مهم و اصلی اتفاق می­افتد، تعارض­ها حل می­شود، اختلاف­ها برطرف می­شود و سوء تعبیرها روشن می­شود.

۳- یافتن علائق مشترک با همسر مانند پروژه ­های مشترک کاری، عضویت در سازمان­های اجتماعی و یا گروه­های داوطلبانه و لذت بردن از انجام کارها با یکدیگر که در این صورت دو اتفاق می­افتد:

الف) درگیر شدن با مسائلی متفاوت از جریان روزمره زندگی.

ب) فرصتی برای انجام کارهای معنادار فراهم می­شود که باعث ایجاد حس تعلق به همسر و رضایت می­شود (لی، ۲۰۱۱؛ به نقل از منوچهری، ۱۳۹۰).

۴- تأکید بر نکات مثبت همسر. هیچ فردی و هیچ ازدواجی­ کامل نیست. زوج­های خوشبخت بیشتر به چیزهایی که در همسرشان می­پسندند، تمرکز می­کنند، نه بر چیزهایی که دوست ندارند. در مقابل، زوج­ های ناراضی فقط به نکات منفی همسرشان توجه می­کنند.

۵- ایجاد تنوع در زندگی زناشویی. برای اینکه زندگی شور و هیجان داشته باشد باید کارهای روزمره را به شیوه‌های مختلف انجام داد. همسران باید با هم تصمیم بگیرند که کارهای همیشگی را تغییر دهند. مهم این است که چیزهایی که آنها را به هیجان می­آورد را پیدا کنند.

۶- به تعادل رساندن بال­ها و ریشه­ ها. ریشه­ ها نماد امنیت و تعهد و اعتماد هستند، یعنی همسران فکر می­کنند یکدیگر را کاملاً با تمام مزیت­ها و کمبودهایشان می­شناسند و به همان صورتی که هستند دوست دارند. بال­ها نماد شور و هیجان و رشد شخصی ­اند. این احساس که زوج هم به صورت فردی و هم با هم بیشترین بهره را از زندگی فردی و مشترکشان می­گیرند. مزایای بال­ها عبارتند از: آزادی، خودشکوفایی و هیجان. نکته بسیار مهم این است که ریشه ­ها و بال­ها هر دو برای بقای زندگی مشترک لازم­اند. رابطه ­های که ریشه ­های عمیق دارد ولی بال ندارد، احساس امنیت را تأمین می­کند ولی زندگی خسته کننده، طاقت فرسا و خفقان آور می­شود. از طرف دیگر رابطه‌ای که بال­های رشد یافته­ ای دارد ولی ریشه ندارد، مدت کوتاهی دوام می­آورد. معمولاً در چنین رابطه­ ای هر یک از طرفین به دنبال علایق خودش است، زمان تفریح را با دوستان خود سپری می­کند و فعالیت ­های اوقات فراغت خودش را انجام می­دهد. در نتیجه پیوندی که دو طرف را در کنار یکدیگر نگه می­دارد سست می­شود (پاینز، ۱۹۹۱؛ به نقل از نیکرو، ۱۳۹۰).

لیلا محمدپور: سبک زندگی و دلزدگی زناشوئی

2 دیدگاه در “راههای پیشگیری از دلزدگی زناشویی”

 1. سلام.
  با مردانی که قائل به این نیستند که همسر اولین و مهمترین فرد زندگی شو نه چطور باید برخورد کرد؟
  وقتی مرد زن مادر و برادر خود را در رتبه ی یکسانی قرار میده

  1. سلام و عرض ادب,
   هم میهن گرامی , اساسا این نوع نگاه که همسر اولین و مهمترین فرد زندگی محسوب می شود خطاست, چراکه زمان لازم است تا زوجین بدین مرحله از اعتماد برسند, هم چنین نوع تعاملات طرفین بسیار می تواند تعیین کننده باشد,…. ,جنسیت ملاک نیست, به هر حال زن یا مرد در بطن خانواده ای رشد یافتند که محل امنشان بوده , نمیتوان در مدت زمان کوتاهی انتظار داشت طرف مقابل , حلقه های مهرش را کنار بگذارد و به طرفه العینی پایبند تازه واردی بنام همسر گردد,,, آن هم همسری که هنوز انتهای وفایش مه آلود است!!…. باید پازل های انس و شفقت را طوری چید که این مراد به سهولت حاصل آید, وگرنه یک شبه قصد فتح قله نمودن , نوعی سادگی ست..
   قرار نیست کسی جایگاه دیگری را تصرف نماید… این نوع نگرش نوعی خودخواهی ست. هر چیز و هر کس بجای خویش نکوست!! با ذکاوت ترین مردم کسانی اند که از همه چیز به نحو احسن بهره برند… وجود مادرشوهر , مادر زن, و برادر شوهر و خواهر زن و… میتواند بسیار سازنده باشد و سبب آرامش اگر مهارت ارتباطی را عمیقا یاد بگیریم… ان شاءالله که بیانم رسا بوده باشد . زنده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *