فلسفه¬ی عده طلاق در قرآن چیست؟

فلسفه¬ی عده طلاق در قرآن چیست؟

آیه¬ی (۲۳۱)سوره¬ی بقره. و آیات همراه آن به پاره¬ای از احکام طلاق اشاره شده است که از آن جمله خداوند متعال در آیه¬ی (۲۳۱) می-فرمایند: و هنگامی که زنان را طلاق دادید، و به آخرین روزهای «عدّه» رسیدند، یا به طرز صحیحی آنها را نگاه دارید (و آشتی کنید)، و یا به طرز پسندیده¬ای آنها را رها سازید؛ و هیچگاه به خاطر زیان رساندن و تعدّی کردن، آنها را نگه ندارید. و کسی که چنین کند، به خویشتن ستم کرده است. و (با این اعمال، و سوءاستفاده از قوانین الهی) آیات خدا را به استهزاء نگیرید. و به یاد آورید نعمت خدا را بر خود، و کتاب آسمانی و علم و دانشی که بر شما نازل کرده، و شما را با آن پند می-دهد. و از خدا بپرهیزید، و بدانید خداوند از هر چیزی آگاه است (و از نیّات کسانی که از قوانین او، سوءاستفاده می¬کنند، باخبر است).

 

* نکته¬ی مهم و خواندنی آیه¬ی (۲۳۱) سوره¬ی بقره:

منظور از عدّه پس از طلاق این است که زنان مطلّقه باید به مدت سه مرتبه عادت ماهانه دیدن و پاک شدن انتظار بکشند و پس از آن اجازه دارند با مرد دیگری ازدواج کنند. دانشمندان اسلامی درباره¬ی این حکم، دو فلسفه مهم ذکر کرده¬اند:

۱- حفظ نسل. اگرچه یکبار دیدن عادت ماهیانه معمولاً دلیل بر باردار نبودن زن است، گاه دیده شده که زن در عین بارداری، عادت ماهانه را در آغاز حمل می¬بیند. از این رو برای رعایت کامل این موضوع دستور داده شده که زن سه بار عادت ماهانه ببیند و پاک شود تا باردار نبودن او از شوهر سابق به طور قطع روشن گردد و بتواند ازدواج مجدد کند.

۲- راهی برای صلح و بازگشت. خیلی از جدایی¬ها بر اثر یک نزاع کوچک است که آتش کینه و دشمنی را در دل افراد روشن می¬کند و باعث طلاق می¬گردد؛ اما بسیار می¬شوند که پس از اندکی، زن و مرد به خود آمده، پشیمان می¬شوند و آرزو می¬کنند دوباره در کنار هم به زندگی زناشویی ادامه دهند. به همین جهت اسلام دستور داده که زن¬ها باید مدتی عدّه نگه دارند؛ شاید ابرهای تیره¬ی نزاع و دشمنی از آسمان زندگی پراکنده گردد.

در روایتی از امام باقر (ع) می¬خوانیم: «زن مطلقه در دوران عدّه¬اش می¬تواند آرایش کرده، سرمه در چشم کشد و موهای خود را رنگین

و خود را معطر کند و هر لباسی که مورد علاقه¬ی اوست بپوشد… شاید از همین راه، یک بار دیگر قلب مرد (یعنی همسر سابقش) را تسخیر کند و مرد رجوع نماید.»

 

پرسش های زمینی پاسخ های آسمانی/ لیلا محمدپور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *