عامل تباهی جامعه

انتشارات سرای کتاب منتشر کرد:

پرسش های زمینی؟ پاسخ های آسمانی!

 

طبق فرمایش قرآن حکیم، چه عاملی سبب نابودی اقوام و آبادی های مختلف در طول تاریخ بوده است؟

آیه‌ی (۱۱۶) سوره‌ی هود. چرا در قرون (و اقوام) قبل از شما، دانشمندان صاحب قدرتی نبودند که از فساد در زمین جلوگیری کنند! مگر اندکی از آنها که نجاتشان دادیم. و آنان که ستم میکردند، از تنعّم و کامجویی پیروی کردند؛ و گناهکار بودند (و نابود شدند).

آیه‌ی (۱۱۷) سوره‌ی هود. و چنین نبود که پروردگارت آبادی ها را به ظلم و ستم نابود کند در حالی که اهلش درصدد اصلاح بوده باشند!!.

 

* نکته‌ی مهم آیه‌ی (۱۱۶) سوره‌ی هود. عامل تباهی جامعه

 

معمولاً در هر جامعه ای ظلم و فساد وجود دارد. مهم این است که مردم احساس کنند که ظلم و فسادی هست و در طریق اصلاح جامعه باشند. با وجود چنین احساسی و گام برداشتن در راه اصلاح، خداوند به آنها مهلت می دهد و قانون آفرینش برای آنها حق حیات قائل است؛ اما همین که این احساس از میان رفت و جامعه بی تفاوت شد و فساد و ظلم به سرعت همه جا را فرا گرفت، آنگاه است که دیگر در سنّت آفرینش، حق حیاتی برای آنها وجود ندارد. درست مانند بدن انسان که تا زمانی زنده است که نیروی دفاعی آن با انواع میکروبها و بیماریها و… مبارزه کند؛ اما اگر بدن در مقابل میکروبها واکنشی نشان ندهد، به زودی با آنها بیمار میشود و از کار خواهد افتاد. اگر نیروی مدافع جامعه ی انسانی یعنی فرهیختگان و دانشمندان به مبارزه با ظلم وجلوگیری از فساد اقدام نکنند، پس از مدت کوتاهی، کل جامعه از فساد و نابسامانی پر میشود و به جامعه ای بیمار یا مرده تبدیل خواهد گشت.

متناسب با این محتوا

ترانه ایران

با آوای هژیر مهر افروز

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

کتاب: پرسش های زمینی؟پاسخ های آسمانی!

مولف:لیلا محمدپور

انتشارات سرای کتاب,

ثبت سفارش و پخش:

۰۹۱۹۱۵۱۸۰۰۷ 

۰۲۵۳۷۸۴۸۴۱۸

 

چاپ دوم, ویرایش جدید, دی ماه۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *