پرسش های زمینی پاسخ های آسمانی

گرچه قرآن را مرتب خوانده ایم 

از قلم نقش مرکب خوانده ایم

سوره ها خواندیم بی وقف و سکون

کس نشد واقف به سرّ یسّـــرون

“گزیده ای از پرسش های زمینی پاسخ های آسمانی”

*یهودیان و مسیحیان چه وقت از مسلمین راضی و خشنود می­ شوند؟

آیه­ ی ۱۲۰ سوره­ ی بقره. هرگز یهود و نصاری از تو راضی نخواهند شد، تا آنکه (بطور کامل، تسلیم خواسته­ های آنها شوی، و) از آیین (تحریف یافته ­ی) آنان، پیروی کنی، بگو «هدایت الهی، تنها هدایت است.» و اگر از هوی و هوس­ های آنان پیروی کنی، بعد از آنکه آگاه شده ­ای، هیچ سرپرست و یاوری از سوی خدا برای تو نخواهد بود.

 

* چه کسانی پس از ایمان سرانجام به کفر کشانده خواهند شد؟

آیه­ ی ۱۰۰ سوره­ ی آل عمران. ای کسانی که ایمان آورده ­اید! اگر از گروهی از اهل

کتاب، (که کارشان نفاق ­افکنی و شعله­ ور ساختن آتش کینه و عداوت است) اطاعت کنید، شما را پس از ایمان، به کفر باز می­ گردانند.

 

*کدام گروه از مسلمانان در هر دو عالم رستگار و خوشبخت ­اند؟

آیه­ ی ۱۰۴ سوره ­ی آل عمران. و باید از میان شما، جمعی دعوت به نیکی و امر به معروف و نهی از منکر کنند، (و  اینان که به حقیقت واسطه هدایت خلق هستند) و آنها همان رستگارانند.

 

*چرا مسلمانان نباید از غیر هم ­دینان خود دوستی صمیمی برگزینند؟

آیه­ ی ۱۱۸ سوره ­ی آل عمران. ای کسانی که ایمان آورده ­اید! محرم اسراری از غیر خود، انتخاب نکنید، آنها از هر گونه شرّ و فسادی درباره­ ی شما کوتاهی نمی­ کنند. آنها دوست دارند شما در رنج و زحمت باشید. (نشانه­ های) دشمنی از دهان (و کلام)شان آشکار شده؛ و آنچه در دل هایشان پنهان می­ دارند، از آن مهم ­تر است. ما آیات (و راه­ های پیشگیری از شرّ آنها) را برای شما بیان کردیم اگر اندیشه کنید.

 

* نکته­ ی مهم آیه­ ی ۱۱۸سوره­ ی آل عمران. مسلمانان، اسرار خود را نزد کافران فاش نکنند:

در شأن نزول این آیه آمده است که عده ­ای از مسلمانان، به سبب قرابت یا همسایگی یا حق رضاع یا پیمانی که پیش از اسلام بسته بودند، با یهودیان دوستی داشتند و به قدری با آنها صمیمی بودند که اسرار مسلمانان را به آنان می­ گفتند و بدین وسیله قوم یهود که دشمن سرسخت مسلمانان و اسلام بودند و به ظاهر خود را دوست مسلمانان معرفی می­ کردند، از اسرار مسلمانان مطلع می شدند. این آیه نازل شد و به آنان هشدار داد که چون آنان در دین شما نیستند، نباید آنها را محرم اسرار خود قرار دهید؛ زیرا آنان درباره­ ی شما از هیچ شر و فسادی کوتاهی نمی­ کنند و می­ خواهند شما همیشه در رنج و عذاب باشید.(نمونه. جلد۳٫ص.۸۰)

* طبق فرمایش خداوند حکیم، غیر مسلمان نسبت به مسلمان چگونه می­ اندیشد؟ با توجه و در ادامه آیه قبل می­ فرماید:

آیه­ ی۱۱۹ سوره­ ی آل عمران. شما کسانی هستید که آنهارا دوست
می ­دارید؛ اما آنها شما را دوست ندارند! در حالی که شما به همه ­ی کتاب­های آسمانی ایمان دارید (و آنها به کتاب آسمانی شما ایمان ندارند). هنگامی که شما را ملاقات می­ کنند، (به دروغ) می­ گویند: «ایمان آورده­ ایم.» اما هنگامی
که تنها می­ شوند، از شدت خشم بر شما، سر انگشتان خود را به دندان

می­ گزند! بگو: «با همین خشمی که دارید بمیرید! خدا از (اسرار) درون سینه­ ها آگاه است.»

آیه­ ی ۱۲۰ سوره­ ی آل عمران. اگر نیکی به شما رسد، آنها را ناراحت می­کند؛ و اگر حادثه­ ی ناگواری برای شما رخ دهد، خوشحال می ­شوند. (اما) اگر (در برابرشان) استقامت و پرهیزگاری پیشه کنید، نقشه­ های (خائنانه­ ی) آنان، به شما زیانی نمی ­رساند، خداوند به آنچه انجام می­ دهند، احاطه دارد.

 

*چرا پیروی از کافران، سرانجامش زیانکار شدن خواهد بود؟

آیه­ ی ۱۴۹ سوره­ ی آل عمران. ای کسانی که ایمان آورده ­اید! اگر از کسانی که کافر

شده­ اند اطاعت کنید، شما را به گذشته­ هایتان [گذشته­ ی کفرآلود] بازمی­ گردانند، و سرانجام زیانکار خواهید شد.

 

* نکته­ ی مهم آیه ­ی ۱۴۹ سوره­ ی آل عمران:

خداوند در این آیه و آیات بعد به مؤمنان هشدار می­ دهد که اگر تحت تأثیر سخنان

کافران قرار گیرند، عقب­گرد خواهند کرد و به دامن کفر و شرک باز خواهند گشت.(المیزان.ج.۴٫ص.۴۴)

 

* خداوند به کسانی که می­ گویند اگر برادران و خویشان ما به جنگ نمی­ رفتند کشته نمی ­شدند؛ (و قضیه­ ی جهاد را اینگونه با شبهات زیر سؤال می­برند)

چه می­ فرماید؟

آیه­ ی ۱۵۶سوره ­ی آل عمران. ای کسانی که ایمان آورده­ اید! همانند کافران نباشید که

چون برادرانشان به مسافرتی می­روند، یا در جنگ شرکت می­ کنند (و از دنیا می­ روند و یا کشته می­ شوند)، می­گویند: «اگر آنها نزد ما بودند، نمی­ مردند و کشته نمی­ شدند!» (شما از این سخنان نگویید) تا خدا این حسرت را بر دل آنها [= کافران]بگذارد، خداوند زنده می­ کند و می­ میراند؛ (و زندگی و مرگ به دست خداست) و خدا به آنچه انجام می­ دهید بیناست.

 

آیه­ ی۱۵۷ سوره­ ی آل عمران. اگر هم در راه خدا کشته شوید یا بمیرید، (زیان نکرده­ اید؛ زیرا) آمرزش و رحمت خدا، از تمام آنچه آنها (در طول عمر خود،) جمع ­آوری می­ کنند بهتر است.

 

* نکته­ ی آیه­ ی ۱۵۷سوره­ ی آل عمران. کشته شدن در راه خدا:

این آیه، درباره­ ی هر سفری است که در راه خدا انجام شود؛ مانند سفر برای جنگ و جهاد در راه خدا یا مسافرت برای تحصیل علوم دینی یا برای حج یا زیارت و مانند اینها؛ چنان که قرآن در آیه­ ی ۱۰۰سوره­ ی نساء می­ فرماید: «و هر کس برای مهاجرت به سوی خدا و پیامبر او از خانه­ ی خود بیرون رود، سپس مرگش فرا رسد، پاداش او بر خداست و خداوند آمرزنده ­ی مهربان است.» (اطیب­ البیان، ج ۳، ص ۴۰۴)

*خداوند متعال به کسانی که مؤمنان را از کثیر بودن تعداد دشمنان می­ ترسانند چه می ­فرماید؟

خداوند در آیه ۱۷۳ در شأن و مقام شهدا و مؤمنانی که به خدا و پیامبر او ایمان قوی دارند

می­ فرماید:

آیه ­ی ۱۷۳سوره ­ی آل عمران. اینان کسانی بودند که (بعضی) از مردم به آنان گفتند: «مردم [= لشکر دشمن] برای (حمله به) شما اجتماع کرده­ اند، از آنها بترسید!» اما این

سخن، بر ایمان­ شان افزود؛ و گفتند: «خدا ما را کافی است؛ و او بهترین حامی ماست.»

و در ادامه در آیه­ ی ۱۷۵سوره ­ی آل عمران. می­ فرماید: این فقط شیطان است که پیروان خود را (با سخنان و شایعات بی­ اساس،) می­ ترساند. از آنها نترسید؛ و از من بترسید اگر ایمان دارید!

[مصداق روشن این آیه در عصر ما و نمونه بارز کسانی­ اند که مرتباً با توهمات و شایعات بی­ جا مردم را از حملات آمریکا و اسرئیل می­ ترسانند! و دشمنان اسلام را در چشم مسلمین بزرگ می­ کنند. و به این طریق تخم یأس در دل­ها می­ کارند.]

 

*چرا خداوند به کافران مهلت (طول عمر و غیره) می­ دهد؟

آیه­ ی ۱۷۸سوره­ ی آل عمران. آنها که کافر شدند، (و راه طغیان پیش گرفتند) تصور نکنند که اگر به آنها مهلت می­دهیم به سودشان است. ما به آنها مهلت می­دهیم، فقط برای اینکه بر گناهان خود بیفزایند، و برای آنها، عذاب خوارکننده ­ای (آماده شده) است.

* نکته­ ی مهم آیه­ ی ۱۷۸سوره­ ی آل عمران. رفاه کافران و گناهکاران، در ظاهر نعمت و در باطن عذاب است:

این آیه به سؤالی که در ذهن بسیاری وجود دارد، پاسخ می­ گوید که چرا جمعی از ستمگران و افراد گنهکار و آلوده، این همه غرق نعمت­ اند و مجازات نمی­ شوند. قرآن می­ فرماید: اینها افراد صلاح­ ناپذیری هستند که طبق سنت آفرینش و اصل آزادی اراده و اختیار، به حال خود واگذاری شده­ اند تا به آخرین مرحله­ ی سقوط برسند و مستحق حداکثر مجازات شوند. به علاوه از بعضی از آیات قرآن استفاده می­ شود که خداوند گاهی نعمت فراوانی به این گونه افراد می­دهد و هنگامی که غرق لذت پیروزی، خوشحالی و غرور شدند، ناگهان همه چیز را از آنها می­ گیرد تا حداکثر شکنجه را در همین زندگی دنیا ببینند؛ زیرا جدا شدن از چنین زندگی مرفه ای، بسیار ناراحت­ کننده است؛ چنان که در آیه­ ی ۴۴ سوره­ ی انعام می­ فرماید: «هنگامی که (اندرزها سودی نبخشد و) آنچه را به آنها یادآوری شده بود، فراموش کردند، درهای همه چیز (از نعمت­ها) را به روی آنها گشودیم تا (کاملاً) خوشحال شدند (و دل به آن بستند). ناگهان آنها را گرفتیم (و سخت مجازات کردیم). در این هنگام، همگی مأیوس شدند (و درهای امید به روی آنها بسته شد).»( نمونه، ج ۳، ص ۲۱۲) به هر حال، این را باید دانست که اضافه شدن نعمت­ های مادی، همیشه به خیر و صلاح انسان نیست.

از امام علی (ع) روایت شده است: «ای پسر آدم، اگر دیدی که خدای سبحان نعمتش را پی در پی به تو ارزانی می­دارد و تو نافرمانی­اش می­کنی، از کیفر او بترس.»( نهج­ البلاغه، حکمت ۲۵)

 

منبع: پرسش های زمینی پاسخ های آسمانی. لیلا محمدپور. انتشارات سرای کتاب. چاپ سوم.۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *