کرونا ترس مرگ

تنها چیزی که باید از آن بترسیم، خود ترس است. (فرانکلین دلانو روزولت)

مدتی را در بیمارستان روانی بستری بوده ام، در زندان بوده ام، و به طور ناخواسته ای بی خانمان شده بودم. اما به این نتیجه ی مهم رسیده ام که « واقعیت بعضی چیزها همیشه از تصور آن، کمتر ترسناک است»
تصور، یک عامل قوی است و از طریق مغز قوی سوخت رسانی می شود. ناشناخته ها عواملی اسرارآمیزند. فرصت ها و ترس ها در هر گوشه و کناری به کمین نشسته اند. ترکیب این دو با هم معمولا یک ترکیب تند و زننده است. تقریبا بدون استثنا، ترس از چیزی بزرگتر از واقعیت آن است. پدیده های زیادی در زندگی وجود دارند که موجب ترس زیادی در ما می شوند. به دلایلی ذهن انسان به حالتی منفی گرایش دارد و به روی تاریک تر چیزها نگاه می کند. این پیش بینی غم انگیز به استرس سوخت می رساند.  (ویل اسمیت)

حقیقت چیست؟ حقیقت این است که ما نمی‌توانیم ترس را از وجودمان حذف کنیم. چون طبق نظر محققان ما به ترس نیاز داریم تا در مواقع لازم و در موقعیت‌های خطرناک سیگنال‌هایی به مغزمان بفرستد و ما را از موقعیت خطر نجات ‌دهد. اما همان‌طور که می‌دانید از طرفی ترس می‌تواند ناخوشایند بوده و مارا از پا بیندازد و از طرفی هم ما در رابطه با برخی از مفاهیم مثل شجاعت دچار نوعی حیرانی هستیم. مثلا نترس و بی‌باک بودن به‌معنای نابود کردن و از‌میان برداشتن ترس نیست. در‌ واقع نترس بودن یعنی اینکه بدانیم چطور ترس را کنترل کنیم. متأسفانه در اغلب اوقات، ما اوضاع را وخیم‌تر از آنچه واقعا هست نشان می‌دهیم و متعاقبش ترس درونی‌مان را بیشتر می‌کنیم. وغافل از آنیم که ترس به روش‌های مختلف می‌تواند بر سلامت بدن ما اثرگذار باشد. که از آن جمله می توان به:

ناتوانی در کسب آرامش.

اضطراب و هراس

تقویت غرایز بقا

افسردگی

فوبیاها

آسیب قلبی

عدم اعتماد به نفس

سهل انگاری

واما مهمترین اثرات ترس:

۱ـ ضعف سیستم ایمنی بدن

واکنش ترس بدن شامل افزایش سطوح هورمون‌های آدرنالین و کورتیزول می‌شود. مواجهه بلند مدت با این مواد شیمیایی و دیگر هورمون‌های مرتبط می‌تواند اثر منفی بر سیستم ایمنی بدن انسان داشته باشد. تضعیف سیستم ایمنی توانایی آن در مبارزه با عفونت‌ها، ویروس‌ها، یا بیماری‌های دیگر را به همراه دارد. در شرایطی که ترس به صورت مستقیم شما را بیمار نمی‌کند، اما تجربه آن در بلند مدت برای سیستم ایمنی بدن مضر بوده و آن را در برابر میکروب‌ها آسیب پذیر می‌کند.

۲ـ تضعیف حافظه

ترس می‌تواند اثر منفی بر حافظه داشته باشد. ترس با مغز ارتباط زیادی دارد، محققان دریافته‌اند که شبکه‌های مشخص و متمایزی در مغز وجود دارد که از اعماق سامانه عصبی حسی کنترل شده و به قشر قدامی و پسین مغز می‌رسد. وقتی این شبکه‌ها به ‌طور الکتریکی و شیمیایی تحریک می‌شوند، حتی در نبود شرایط محرک ترس، می‌توانند آن را تولید کنند.  درواقع ظرفیت ترسیدن بخشی از عملکرد طبیعی مغز است. هنگام احساس ترس، مغز چنان مشغول آماده شدن برای واکنش جنگ یا گریز می‌شود که خاطرات را به درستی ثبت نکرده و اغلب نمی‌تواند به جز ترسی که احساس می‌کند روی چیز دیگری متمرکز شود. بدن تلاش می‌کند تا با کمک این فرآیندها از شما محافظت کند، اما در نهایت، این شرایط تنها احساس نگرانی، ترس و سردرگمی بیشتر را به همراه دارد.

*نکته: این مرحله بهترین فرصت در جهت اجرای نقشه های شوم صاحبان قدرت است .(رجوع شود به اخبار منتشره لابه لای القاء ترس: معامله قرن. نسل کشی مسلمانان در میانمار. روهینگیا. خطر سناریوی نظامی در ادلب و ماجراجویی جدید اردوغان در سوریه و…  و خاصتا آن جا که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد مسأله کورنا ویروس، یک جنگ بیولوژیکی نیست. !

 

ttps://www.yjc.ir/fa/news/7228967/افشاگری-ناشیانه-وزیر-بازرگانی-آمریکا-به-نقش-این-کشور-در-شیوع-کرونا

ویلبور راس وزیر بازرگانی آمریکا در گفت‌و‌گوی تلویزیونی به نقش ایالات متحده در شیوع بیماری کرونا در چین اشاره کرد.

ویروس کرونابه گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، به دنبال گسترش ویروس کشنده کرونا در چین، «ویلبور راس»، وزیر بازرگانی آمریکا در گفتگو با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز به نقش ایالات متحده در شیوع این بیماری در چین اذعان کرد و گفت که شیوع کرونا در چین می‌تواند بازگشت مشاغل به ایالات متحده را تسهیل کند، این در حالی که تاکنون بیش از هفت هزار و ۷۰۰ نفر در چین به این ویروس مبتلا شده‌اند و فراگیر شدن آن به مرگ ۱۷۰ نفر انجامیده است.

او در ادامه صحبت‌هایش اشاره کرد که مردم آمریکا با قربانیان این ویروس ابراز همدردی می‌کنند و شخصا بنا ندارد که به‌ خاطر این بیماری مهلک اظهار پیروزی کند.

در ادامه مصاحبه کامل وزیر بازرگانی آمریکا و افشاگری ناشیانه او به نقش این کشور در شیوع کرونا را مشاهده می‌کنید.

همچنین در این خصوص، نگاهی اجمالی به موضوع فیلم شیوع، ساخت آمریکا در سال۲۰۱۱ و محتوای بازی رایانه ای معروف رزیدنت ایول ساخت کشور ژاپن، بسیار محل تأمل است.


چطور با ترس مقابله کنیم؟

کارهایی که ترس باعث می‌شود انجام دهید به چهار نوع تقسیم می‌شوند؛  بی‌حرکت و ثابت ماندن، جنگیدن، فرار یا وحشت. ثابت ماندن یعنی از کاری که در حال انجام آن هستید دست می‌کشید و روی عوامل محرکی که توأم با ترس هستند تمرکز کرده تا تصمیم بگیرید در مرحله بعد باید چه کار کنید. در مرحله بعد تصمیم می‌گیرید فرار کنید یا بجنگید. درواقع تصمیم می‌گیرید با آن روبه‌رو شوید ‌یا به‌دنبال انجام کار دیگری باشید. وقتی ترس کاملا تمام وجودتان را فرا گرفت، شما وارد مرحله وحشت کردن و ترسیدن می‌شوید، درواقع هیچ کاری انجام نمی‌دهید. اگر به‌طور پیوسته در حال وحشت باشید، به‌تدریج به فردی ناامید و افسرده تبدیل خواهید شد . حواس مان باشد ترس‌های واقعی می‌توانند به جنون بینجامند.

پس خودتان را قوی کنید:

طی فرایندی به‌نام «نیرومندسازی»، واکنش شما نسبت به ترس افزایش خواهد یافت، البته اگر در وضعیت ترس باشید. وقتی خود را برای ترس آماده کنید، حتی عادی‌ترین اتفاقات هم برای‌تان ترسناک خواهد بود. مثلا اگر از پرواز می‌ترسید، حتی جزئی‌ترین آشفتگی باعث افزایش فشار خون شما خواهد شد یا هر چه بیشتر نسبت به امنیت کاری خود نگران باشید، زمانی که رئیس‌تان برای یک نشست عادی به شما زنگ بزند بیشتر استرس خواهید داشت و عرق می‌کنید.

و تصویر سازی را فراموش کنید!

بخش زیادی از ترس مربوط به تصویرسازی است، بنابراین می‌تواند در نبود یک چیز وحشت‌آور هم افزایش پیدا کند. درواقع، از آنجایی که مغز ما بسیار موثر و کارآمد است، شروع می‌کند به ترسیدن از یکسری عوامل محرکی که اصلا وحشتناک نیستند یا اصلا وجود ندارند. درواقع ما به این دلیل وحشت می‌کنیم که فکر می‌کنیم آنچه را که تصویرسازی کرده‌ایم به‌وقوع خواهد پیوست. برخی عصب‌شناسان معتقدند که انسان‌ها  ترسوترین مخلوقات روی زمین هستند و این به‌خاطر قابلیت ما در یادگیری، فکر کردن یا ایجاد ترس در ذهن‌مان است.

واما پادزهر ترس چیست؟


پادزهری بهتر از اعتماد به نفس برای مقابله با ترس نیست. هرچه نسبت به قابلیت و توانایی‌های خود در ارتباط با مدیریت آنچه شما را می‌ترساند اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، احساس اطمینان‌خاطر و امنیت بیشتری خواهید داشت. تقویت اعتماد به نفس حاصل کسب دانش و اطلاعات، تبحر در مهارت‌ها و به‌دست آوردن تجربه است.

راه زدودن ترس و وحشت در گفتار امام علی(ع):

امام علی(علیه السلام) فرمودند: ذَا هِبْتَ أَمْراً فَقَعْ فِیهِ، فَإِنَّ شِدَّةَ تَوَقِّیهِ أَعْظَمُ مِمَّا تَخَافُ مِنْهُ.

هنگامى که از چیزى (زیاد) مى ترسى خود را در آن بیفکن، چرا که سختى پرهیز از آن از آنچه مى ترسى بیشتر است.

شرح و تفسیر حکمت ۱۷۵ نهج البلاغه

امام علی(علیه السلام) در این گفتار حکیمانه به نکته حکیمانه مهمى در مقابله با مشکلات اشاره کرده مى فرماید: «هنگامى که از چیزى (زیاد) مى ترسى خود را در آن بیفکن، چرا که سختى پرهیز از آن از آنچه مى ترسى بیشتر است»، (إِذَا هِبْتَ أَمْراً فَقَعْ فِیهِ، فَإِنَّ شِدَّةَ تَوَقِّیهِ أَعْظَمُ مِمَّا تَخَافُ مِنْهُ.)

سعدى در گلستان خود داستان زیبایى در این زمینه نقل مى کند. مى گوید: پادشاهى با غلامى عجمى در کشتى نشست،و غلام هرگز دریا ندیده بود و محنت کشتى نیازموده. گریه و زارى در نهاد و لرزه بر اندامش افتاد. چندان که ملاطفت کردند آرام نمى گرفت و عیش مَلِک از او منغّص بود چاره ندانستند. حکیمى در آن کشتى بود مَلِک را گفت: اگر فرمان دهى من او را به طریقى خاموش گردانم. گفت: غایت لطف و کرم باشد. بفرمود تا غلام را به دریا انداختند.

بارى چند غوطه خورد، مویش گرفتند و پیش کشتى آوردند و به دو دست در سکان کشتى آویخت. چون برآمد به گوشه اى بنشست و آرام یافت. مَلِک را عجب آمد پرسید: در این چه حکمت بود؟ گفت: از اول محنت غرقه شدن ناچشیده بود و قدر سلامت کشتى نمى دانست. قدر عافیت کسى دارد که به مصیبتى گرفتار آید. بسیار مى شود که انسان به علت این گونه وحشت ها به سراغ کارهاى مهم نمى رود و در واقع مانع بزرگى بر سر راه کارهاى بزرگ مى شود.

بارها این مطلب تجربه شده است که انسان هنگامى که از چیزى مى ترسد پیوسته در اضطراب و پریشانى و ناراحتى است، اما هنگامى که انسان خود را در آن مى افکند مى بیند بسیار راحت تر از آن بود که فکر مى کرد. دلیل این مشکل روانى روشن است، زیرا اتا انسان وارد چیزى نشده پیوسته در پریشانى و وحشت به سر مى برد و اى بسا روزها و هفته ها این درد و رنج ادامه یابد، اما هنگامى که خود را در آن افکند ممکن است در چند دقیقه پایان یابد.

تا انسان به سراغ مطلبى که از آن مى ترسد نرود احتمالات گوناگون مى دهد که بسیارى از آن احتمالات بیش از واقعیتى است که در آن امر مخوف وجود دارد. به همین دلیل درد و رنج انسان افزایش مى یابد. ازاین رو بعضى از علماى اخلاق در کتب اخلاقى براى درمان رذیله ترس پیشنهاد مى کنند انسان در صحنه هاى رعب آور وارد شود.

ولى در کل این سخن بدان معنا نیست که انسان بى مطالعه خود را به خطر بیفکند، بلکه به مواردى مربوط است که انسان ترس بیجا به چیزى دارد و همین مانع پیشرفت برنامه هاى او مى شود. در این گونه موارد باید با مطالعه و مشورت وارد عمل شد تا ترس فرو ریزد و شجاعت اقدام به عمل حاصل شود.

دو پرسش مهم:

۱ـ آیا ترس و نگرانی بیش از اندازه می‌تواند از شیوع کروناویروس آسیب‌زننده‌تر باشد؟ بلـــــه

۲ـ چرا آمار کرونا در مورد کودکان زیر ده سال بسیار اندک است؟!

به گزارش «تابناک»، دکتر مسعود مردانی در گفت‌وگو با ایسنا، ‌علت اینکه تا کنون و طبق آمار منتشر شده، کودکان زیر ۱۰ سال به شمار مبتلایان و قربانیان کرونا ویروس اضافه نشده‌اند را ناشناخته خواند و گفت: هنوز کسی از علت این موضوع آگاه نیست.

گرچه در خبرها آمده ست افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماران دیابتی، سرطانی، مبتلایان به بیماری‌های قلبی و عروقی، سالمندان، ‌ کودکان و زنان باردار در خطر بیشتری برای ابتلا به کروناویروس هستند اما همه می دانیم کودکان همیشه در معرض خطر جدی هستند حال این که در تبلور بحران کرونا اخبار ابتلای کودکان در سراسر جهان اندک گزارش شده است شاید بخاطر آن باشد که کودکان بمانند بزرگسالان درگیر ترس ابتلاء به بیماری نیستند. در واقع با توجه به این که یکی از مهمترین اثرات ترس، ضعف سیستم ایمنی بدن است و نیز با توجه به این که تضعیف سیستم ایمنی بدن، ضعف بدن را در مبارزه با انواع عفونت‌ها، ویروس‌ها، یا بیماری‌های دیگر به همراه دارد و موجبات ابتلاء به انواع بیماری ها را فراهم می کند،شاید بتوان گفت در این مقوله ترس از بیماری کرونا (که هم چنان به صورت القاء ترس و کاملا مهندسی شده پیش می رود) بزرگترین علت آسیب زننده در کورنا ویروس محسوب می شود. بر همین اساس با نگاهی مختصر به رابطه سن و ابتلاء بیماری(در جدول ضمیمه شده ذیل) تا حدودی می توان این فرضیه را تأیید کرد.(یادداشت نویسنده).

بر اساس آمارها تاکنون ۲ هزار و ۱۴ نفر در جهان بر اثر ابتلا به ویروس کرونا فوت کرده‌اند. که آخرین اخبار به جهت تفکیک جنسیت و سن به شرح ذیل می باشد:

بر اساس تمام ۷۲،۳۱۴ مورد افراد مبتلا در چین از تاریخ ۱۱ فوریه، مقاله ای  در ۱۷ فوریه منتشر و در مجله چینی اپیدمیولوژی نیز منتشر شده است، ویروس کرونا نشان داده که این ویروس افراد مسن تر را بیشتر تهدید میکند، داده هایی در جداول زیر که بر اساس سن و جنسیت درج شده این واقعیت را نشان میدهد.

جدول درصد مرگ و میرویروس کرونا به تفکیک سن
سن میزان مرگ و میر
+۸۰ سال ۱۴٫۸%
۷۰- ۷۹ سال ۸٫۰%
۶۰ – ۶۹ سال ۳٫۶%
۵۰ – ۵۹ سال ۱٫۳%
۴۰ – ۴۹ سال ۰٫۴%
۳۰ – ۳۹ سال ۰٫۲%
۲۰ – ۲۹ سال ۰٫۲%
۱۰ – ۱۹ سال ۰٫۲%
زیر ۱۰ سال موردی وجود نداشته

به طور کلی موارد نسبتا کمی بین کودکان مشاهده شده است.

 

میزان مرگ و میر ویروس کرونا به تفکیک جنسیت
جنسیت میزان مرگ و میر
مردان ۲٫۸%
زنان ۱٫۷%

 

شرایط پزشکی بیمار قبل از مبتلا شدن به ویروس

بیمارانی که قبل از ابتلا به ویروس کرونا هیچ شرایط پزشکی خاصی نداشته اند، میزان مرگ و میر ۰٫۹% را داشته اند،

 

میزان مرگ و میر ویروس کرونا به تفکیک سوابق بیماری بیمار
نام بیماری قبل از ابتلا به ویروس کرونا میزان مرگ و میر
بیماری های قلبی عروقی ۱۰٫۵%
دیابت ۷٫۳%
بیماری های تنفسی مزمن ۶٫۳%
فشار خون ۶٫۰%
سرطان ۵٫۶%
بدون سابقه بیماری ۰۹%

https://www.worldometers.info/

آمار لحظه ای بیماران کرونا ویروس (nCoV)

 

 

در منبع ذکر شده نحوه محاسبه لحاظ نشده است. اینکه این آمار شامل افرادی که از بیمارستان ترخیص شده اند گرفته شده یا نه مشخص نیست. ولی در مورخ ۳۰ بهمن ۹۸ تعداد افرادی که توسط این بیماری کشته شده اند به نسبت افرادی که ترخیص شده اند (هم با بهبودی و هم مرگ) ۱۲% بوده است.

 

۱۶،۴۴۹ بیمار ترخیص شده

۱۴،۴۴۲ با بهبودی     (۸۸%)

۲،۰۰۷ کشته شده  (۱۲%)

 

: لیلا محمدپور

 

 

 

6 دیدگاه در “کرونا ترس مرگ”

  1. با عرض سلام خدمت شما استاد گرامی . مطالب بسیار خوب و مفیدی بود . وبه صورت بسیار ساده و قابل فهمی ارائه شده بود .دسته بندی مطالب هم به خوبی انجام شده بود . با امید موفقیت های بیشتر .

  2. سلام و عرض ادب و احترام معزز برادر گرانقدرم. سپاسدار اعتلای نگاهتان هستم. بسیار خرسندم از اینکه فارغ از مفاهیم ثقیل روانشناسی، چینش این مطلب را با سادگی فهم، توصیف نمودین. باشد که در مسیر روشنی جملگی دستی بر خیر باشیم. متقابلا بهترینها را برایتان آرزومندم. ان شاءالله در پرتو انوار همیشه رحیمانه اش به سعدو سلامت آذین باشید به اتفاق همه عزیزان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *